Jak se letos opravdu začít hýbat

boty na sport

Sníš o tom, že si každé ráno přivstaneš a dáš si do těla, ale všechny pokusy o pravidelné cvičení u tebe zatím pohořely? Přečti si našich 5 rad, díky kterým se z tebe konečně stane aktivní člověk.

Z povaleče za pár týdnů atletem

1. Najdi si sport, který tě baví

Nesnášíš běhání? Nevadí. To, že běhají všichni v tvém okolí, přece neznamená, že ty musíš taky. Důležité je vybrat si sport, který tě bude bavit, protože u něj jednodušeji zůstaneš. Máš radši týmové, nebo individuální sporty? Intenzivní trénink, nebo klidnější cvičení? Fitko, nebo čerstvý vzduch? To všechno ti pomůže s výběrem toho pravého sportu.

2. Připrav si tréninkový plán

Plánování je polovina úspěchu. Rozvrhni si své sportovní aktivity alespoň na měsíc dopředu a zapiš si je do diáře. S jednoduchým rozpisem budeš mít čistou hlavu a jasný cíl. Vyhneš se kolizím v kalendáři a už nebude tak jednoduché jít místo do fitka s kamarády na pivo. Ideálně by v tvém rozpisu měly být dvě až tři aktivity týdně. Pomůžou ti například speciální sportovní diáře.

3. Se sportem začni zlehka

Ať už jde v životě o cokoliv, důležité je nepřepálit začátek. Skoro nikdo nedokáže z polehávání na gauči z minuty na minutu sportovat každý den. Začni proto kratšími tréninky, a především dodržuj rozpis. I když se ti nechce, přinuť se alespoň k desetiminutové aktivitě. Na začátku nejde o velké výkony, ale o vybudování návyku.

4. Nebuď na to sám

Ve dvou se to lépe táhne, a to platí i pro sport. Existují vědecké studie, které potvrzují tezi, že pokud děláš nějakou aktivitu s druhou osobou, tvůj prožitek je pak mnohem intenzivnější. Platí to pro sledování seriálů i pro běhání nebo jógu. Pokud tě i tak neláká sportování ve dvojici, domluv se kamarádkou nebo kamarádem, že si budete po sportu posílat selfíčka. Garantujeme ti, že se ti nebude chtít vynechat trénink a vypadat před kamarády jako lenoch.

5. Pořiď si nový outfit

Pokud začneš běhat v prošlapaných teniskách, brzo to odnesou tvoje nohy i vůle. Kup si do začátku své sportovní cesty nový kousek do výbavy. V novém outfitu se budeš při sportu cítit dobře, a navíc ti bude líto nechávat čerstvě pořízené oblečení ve skříni.

Padl tvůj výběr na běhání? Pak se ti bude hodit pár tipů jak začít s běháním.

Autor
Tereza Gladišová
Nejvíce utrácím za časopisy, cestování, víno a smaženou rýži s kuřetem. Pokud zrovna nepracuju, vysedávám s kamarády v kavárně, nebo trénuju na maraton. Který stejně nikdy neuběhnu.