Novoroční předsevzetí a proč nefungují?

Myslíš si, že tento rok se ti konečně podaří splnit všechna novoroční předsevzetí? Ne tak rychle. Přečti si o 3 chybách, kterým je třeba se v rámci operace „nový rok, nové já“ vyvarovat.

Proč se i letos v únoru zase vrátíš ke svým starým zvykům?

Máš příliš mnoho cílů

Lidé často ztroskotají na tom, že si stanoví více než jedno předsevzetí. Chtěli by zhubnout, naučit se nový jazyk, přestat pít alkohol a vyřadit z jídelníčku cukr. Takové velkolepé plány jsou předurčeny k záhubě. Pokud však na sobě chceš opravdu zapracovat, vyber si pouze jedno předsevzetí, které je pro tebe nejdůležitější. Napiš si na papír tři důvody, proč se chceš zaměřit právě na danou oblast ve svém životě, a vystav si ho někde, kde jej budeš mít často na očích. Můžeš si jej připnout třeba na zrcadlo v koupelně. Několikrát za den si tak předsevzetí připomeneš a zachováš si zdravou dávku motivace.

Sdílíš svá předsevzetí s ostatními

Předsevzetí často končí u momentu, kdy se o ně podělíme s okolím. Studie profesora Petera Gollwitzera z New York University dokazují, že je lepší nechat si své cíle pro sebe. Pokud se nám dostane chvály za naše rozhodnutí, je pravděpodobné, že ji budeme vnímat jako odměnu, což sníží naše úsilí dřív, než se do plnění osobního cíle vůbec pustíme. Takže pokud chceš letos opravdu uběhnout půl maraton, přihlas se na závod v tichosti a oznam všem svůj úspěch až za cílovou rovinkou.

Očekáváš velké změny během několika týdnů

Opravdové změny vyžadují dlouhodobé úsilí dávkované v malých krůčcích. Lidé často narazí na přístup „všechno nebo nic“. Stanoví si velký cíl a při první chybě vše vzdají. Je důležité si připustit, že chybovat je lidské a počítat s tím dopředu. Jestli se chceš naučit nový jazyk, určitě ti nebude stačit jedno přečtení knihy pro samouky. Místo toho si každý den vyhraď 15 až 30 minut, kdy se budeš novému jazyku věnovat naplno. K tomu si průběžně pouštěj rádio nebo podcasty v daném jazyce u sportu či vaření. Mozek je jako sval, který nejlépe posílíš pravidelným cvičením.

Autor
Tereza Gladišová
Nejvíce utrácím za časopisy, cestování, víno a smaženou rýži s kuřetem. Pokud zrovna nepracuju, vysedávám s kamarády v kavárně, nebo trénuju na maraton. Který stejně nikdy neuběhnu.