Výsledky průzkumu Suchej únor mezi držiteli průkazu ISIC

O víkendu skončil 8. ročník kampaně Suchej únor, která podporuje muže a ženy ve snaze prověřit jejich vztah k alkoholu a změnit zaběhlé návyky.

Partnerem kampaně byl letos také ISIC Česká republika. Mezi držiteli průkazu ISIC jsme provedli průzkum, který mapoval motivace mladých lidí k pitía analyzoval jejich spotřební chování, se zúčastnilo přes 2000 studentů středních a vysokých škol. Z toho 19 % se aktivně zapojilo do kampaně.

Jak jsou na tom čeští studenti s pitím?

Výsledky ankety naznačují, že 40 % oslovených studentů konzumuje alkohol s nízkým rizikem nebo vůbec, 28 % se středním rizikem, 23 % s vysokým rizikem a 9 % studentů lze zařadit do kolonky “problémové pití”.

Právě “vysoce rizikové” a “problémové” pití mladí lidé praktikují více, než průměrná populace. Podle posledních dat Státního zdravotního ústavu je v ČR kolem 12 % “vysoce rizikových” konzumentů a 7 % “problémových” konzumentů. “Je to dáno tím, že mladí lidé jsou tělesně zdatní a většinou nemají větší závazky, zaměstnání a rodinu. Výsledky v tomto smyslu tedy nejsou překvapivé. Za nás je důležité, že téma mezi studenty rezonuje a svoje pití dokáží reflektovat,” komentuje výsledky Zdeněk David za ISIC Česká republika.

Zajímavý je pohled na motivace k pití. 33 % studentů pije alespoň několikrát ročně na kuráž, 25 % pak alkoholem se stejnou frekvencí zahání osobní problémy. Nejvíce však mají mladí lidé alkohol spojený se změnou v prožívání a komunikaci. Až 92 % se po alkoholu cítí otevřenější vůči jiným lidem, 86 % snadněji mluví o svých pocitech a 67 % má větší pocit sexuální přitažlivosti a zároveň cítí méně zábran, pokud jde o sex.

 

Děkujeme všem studentům za účast v průzkumu a níže uvádíme seznam výherců, kteří od nás ve spolupráci se Suchým Únorem dostanou parádní SÚRVIVAL KIT.
Všem výhercům gratulujeme!

Výherci soutěže

Miroslav Němec
Klara Eollosova
Štěpánka Podruhová
Aleš Presl
Veronika Tichavská
Barbora Mrkvová
Jindřich Martínek
Lucie Cohlová
Kateřina Boudová
Jiří Jirák
Richard Perkner
Daniel Himlar
Michal Slavotínek
Natálie Pošvicová
František Vlach
Nathalia Kiprá
Terezie Třeštíková
Lucie Navrátilová
Adam Ježek
Věra Adamčíková
Adam Majhofer
Ondřej Laniak
Lubomír Jirásek
Marie Anna Gaertnerová
Anna Antonie Kabeláčová
Jan Drahoňovský
Julián Chytil
Filip Minařík
Pavlína Stojaspalová
Kateřina Šabatová
Ondřej Kollárik
Petr Hůla
Jana Linhartová
Lenka Drnovská
Jakub Kosar
Kateřina Glacová
Kristýna Palečková
Kristýna Řádková
Eliška Rozmánková
Petr Raunigr
Václav Kohout
Jana Búryová
Lenka Kutáčová
Monika Pešková
Yana Rakhmilevich
Michal Lalák
Vilém Bauer
Josef Vítovec
Tomáš Brom
Kateřina Tůmová
Autor
Veronika Vlachová