SOUTĚŽ: Za Ježíškem na památky

Máte rádi vánoční příběhy a kouzlo dávno zapomenutých starých časů? Podzimní atmosféra, skvosty české architektury, které ukrývají klenoty nevyčíslitelné umělecké hodnoty, které odrážejí okázalý život šlechtických rodů.

Máte rádi vánoční příběhy a kouzlo dávno zapomenutých starých časů? Podzimní atmosféra, skvosty české architektury, které ukrývají klenoty nevyčíslitelné umělecké hodnoty, které odrážejí okázalý život šlechtických rodů. Konec sezony na našich hradech, zámcích a klášterech se již blíží, přesto jsou některé z objektů stále veřejnosti otevřeny.

Pestrobarevný podzim a kouzlo adventu na českých památkách

Od konce listopadu do Nového roku můžete nahlédnout do nádherně vánočně vyzdobených interiérů. V rámci Hradozámeckého adventu se koledami rozezvučí koncertní sály a zámecké kaple, neodoláte vánočně vyzdobeným prohlídkovým trasám a adventním výstavám.

Na řemeslném jarmarku se dá nakoupit či vyrobit drobný dárek a pro děti jsou přichystány mikulášské a čertovské prohlídky. Čerti budou řádit na Konopišti, Rabí, Libochovicích a Bouzově. Pro mlsné jazýčky je připravená kuchyně na zámku Žleby.

V Nových Hradech pořádají soutěž o nejkrásnější vánoční perníkový hrad

Clam-Gallasovské kostýmované prohlídky s ochotníky vás vánočně naladí na Grabštejně, Lemberku a Frýdlantě. V Brně ve vile Stiassni nahlédnete do tradic první republiky. Na zámku v Litomyšli se dozvíte, jak to vypadá, když se Valdštejnové zadluží a přede dveřmi Štědrý den. Lidové betlémy oživí Hamousův statek.

O zvycích ze zámku i v podzámčí si budou s vámi povídat na Duchcově. Silvestra si rozhodně vychutnejte na zámku Velké Losiny, provázet vás bude osobně paní kastelánka. Více informací k Hradozámeckému adventu získáte na www.hradozameckyadvent.cz a www.npu.cz.

Máme pro vás tip na vánoční dárek

Zápisník návštěvníka památek za 88 Kč. Národní památkový ústav vydal novou edici očíslovaných vstupenek, které si do zápisníku můžete vlepovat. Zámky a hrady v Čechách a na Moravě mají za sebou dlouholetou historii, která je zde krátkou a velmi poutavou formou vyprávěna. Udatný král Václav, syn Přemysla Otakara I je patronem tohoto zápisníku.

Za jeho vlády byla upevněna česká státnost a založeno velké množství českých hradů, rozvíjela se i města a kláštery. Pořiďte si zápisník a staňte se zároveň rytíři v družině českého krále. Je k dostání na pokladnách státních památek, které jsou ve správě NPÚ, ve vybraných turistických centrech nebo v e-shopu NPÚ: www.npu.cz/e-shop.cz

ISIC TIP: 30% sleva z ceny vstupenky na všechny památkové objekty ve správě NPÚ pro držitele ISIC, ITIC průkazů
Soutěž byla ukončena

Informace o soutěži

Výherci soutěže
5x volná vstupenka do památek NPÚ
Martin Huňady
Ondřej Buráň
Gabriela Šilarová
Tomáš Hašek
Ladislav Hlaváček
10x dárkový balíček od NPÚ
Kateřina Hujová
Regina Kladova
Michael Milis
Jan Pazour
David Štadáni
Vojtěch Kudláč
Oldřich Ezr
Lýdia Janitorová
Gabriela Zelenková
Kristýna Bílková
Autor
Veronika Vlachová