Jak si vybrat vysokou školu

Blíží se ti konec střední školy a ještě nevíš, kam na vysokou? Nezoufej. Máme pro tebe připravený postup, který ti výběr vysoké školy usnadní.

Na co se zaměřit při výběru vysoké školy?

Co tě baví?

Mladí lidé často řeší výběr mezi studiem, které je bude bavit, a studiem, které jim zajistí perspektivní budoucnost. Pravdou však je, že pokud máš pro něco opravdové nadšení, pak může být titul z jakéhokoli oboru slibný. Zkus se oprostit od tlaku společnosti i rodiny a zamysli se nad tím, co ti dělá radost. Ne nadarmo se říká, že člověk, který miluje svou práci, vlastně vůbec nepracuje.

Pusť se do průzkumu

Máš vybraný obor? Pak je čas na průzkum škol, které jej nabízejí. Snaž se využít různorodých zdrojů, jako jsou webové stránky školy, sociální sítě, zmínky v médiích či recenze od kamarádů nebo známých. Zjisti si více informací o konkrétních předmětech, poptej se na přístup pedagogů ke studentům a udělej si obrázek o studentském životě. Důležitá je taky návštěva školy. Vydej se na obhlídku fakulty, knihovny, menzy a kolejí. Ze všeho bys měl mít dobrý pocit.

sport na vysoké škole

Studentské aktivity

Velkou součástí vysokoškolského života jsou mimoškolní aktivity. Nikdo přece nechce trávit celé dny jen v knihovně. Na řadě vysokých škol najdeš zájmové studentské spolky, které obohatí nejen pauzy mezi přednáškami, ale také okruh tvých přátel. Ať už tě láká sport, debatní kroužek, studentský časopis nebo pěvecký sbor, ujisti se, že škola nabízí dostatek aktivit, u kterých si odpočineš. Studium na vysoké škole může být i zábavný.

studium na vysoké škole

Lokalita

Láká tě atmosféra velké metropole, nebo preferuješ menší město, ve kterém budeš mít koleje, menzu i fakultu v pěší vzdálenosti? Rád o víkendu vysedáváš v kavárně, nebo vyrážíš na túru do přírody? Plánuješ se osamostatnit, nebo budeš chtít ušetřit za koleje a zůstaneš bydlet u rodičů? To všechno jsou klíčová rozhodnutí, která ti pomůžou vyfiltrovat seznam škol a najít tu pravou. Inspirovat se můžeš i nejprestižnějšími universitami na světě.

Chceš se rovnou pustit do hledání? Pak na nic nečekej a začni u seznamu všech VŠ a VOŠ v Česku.

 

Autor
Jakub Srněnský