Japonsko a oslava kvetoucích třešní

Období od března do května je v Japonsku každoročně zasvěceno oslavám jara pod korunami rozkvetlých třešní. Lidé se scházejí s rodinou a kamarády, pořádají pikniky v parcích a vítají jaro.

Japonské sakury

Tradice pozorování rozkvetlých třešní se v Japonsku dodržuje už stovky let. Z původně náboženského svátku, který oslavoval příchod hojné sklizně, se v průběhu času vyklubal festival zaměřený na příchod jara a krásu narůžovělých kvetoucích třešní, které symbolizují pomíjivost života. Tato aktivita je v zemi vycházejícího slunce natolik populární, že pro ni v japonštině najdeš i samostatné slovo – hanami.

Třešně kvetou zhruba dva týdny, ale Hanami festivaly mohou trvat klidně i dva měsíce. Je to z toho důvodu, že jako první začnou kvést stromy na jihu Japonska a postupně se celá země hodí do růžovo-bílého kabátu. Přesné datum období kvetoucích třešní pro různé regiony v zemi každým rokem oznamuje Japan Weather Association a letošní termín je od 16. března do 9. května. A protože se tento rok asi do Japonska na romantické třešně nepodíváme, pojďme si projít pár míst alespoň virtuálně.

Hrad Himeji

Hrad Himeji se nachází v prefektuře Hyogo. Jde o jeden z nejzachovalejších a nejkrásnějších kousků architektury tradičních japonských hradů. Bílý hradní komplex obklopuje bujná zahrada s více než tisícovkou třešňových stromů, které vytvářejí s říčním kanálem kouzelnou atmosféru. Přelom března a dubna nabízí nejlepší podívanou.

Hrad Himeji

Kjóto

Bývalé hlavní město Japonska a dlouholeté sídlo císařů najdeš ve stejnojmenné prefektuře. Kjóto je známé díky tradiční architektuře, palácům, zahradám a svatyním, se kterými rozkvetlé třešně vytvářejí scenérie jako z obrazu. Přelom března a dubna bývá ideálním obdobím na návštěvu.

Jezero Kawaguchiko

Jezero Kawaguchiko se nachází v prefektuře Yamanashi nedaleko od ikonické hory Fuji. Rozkvetlé třešně zde můžeš pozorovat na pozadí jedné z nejslavnějších hor světa. Vydej se k jezeru brzo ráno, kdy je největší pravděpodobnost, že se Fuji nebude schovávat za mraky. Nejlepším obdobím pro návštěvu bývá polovina dubna.

Hora Yoshino

Hora Yoshino v prefektuře Nara nabízí překrásnou podívanou na více než 30 000 třešňových stromů. Ty jsou rozprostřeny po okolí v různých nadmořských výškách, díky čemuž kvetou postupně a hrají dokonalou symfonii barev. Nejlepší dobou pro návštěvu bývá začátek dubna.

Autor
Tereza Gladišová
Nejvíce utrácím za časopisy, cestování, víno a smaženou rýži s kuřetem. Pokud zrovna nepracuji, vysedávám s kamarády v kavárně či trénuji na maraton.