3+1 TOP DESTINACÍ PRO ERASMUS

Tři top destinace na Erasmus

Odjet během svého vysokoškolského studia do zahraničí v rámci programu Erasmus může být příjemnou změnou, a hlavně především zkušeností.

Erasmus je zážitek a příležitost

Během času strávený na univerzitě v jiném státě, než jsme od malička zvyklí, se dá mnohým věcem naučit a určitě s Erasmem se dá více věcí získat než ztratit. Možnosti, kam během studování na vysoké škole je nespočet.
Záleží ovšem také na konkrétní české univerzitě, s jakými zahraničními vysokými školami spolupracuje. Student pak má na výběr z konkrétních škol, které může začít od nového semestru za hranicemi studovat. Jaké nejlepší destinace může student české vysoké školy zvolit?

Erasmus ve Španělsku

Snad nejoblíbenějším státem v Evropě, kam rádi míří studenti přes mezinárodní program Erasmus, je Španělsko. Největší stát na Pyrenejském poloostrově nabízí mnoho univerzit, které lze s programem Erasmus navštívit. V Madridu, Valencii nebo v Granadě najdete kvalitní vysokou školu. Největší oblibu mezi studenty má však Barcelona. V Barceloně, kdo má rád život se vším všudy, tak se najde.

Určitě odtud nebude odjíždět zklamaný. Hlavní město Katalánska nabízí tolik možností, že člověka hned napadne, jak si pobyt na pobřeží Středozemního moře prodloužit. Udělat si procházku do školy přes chrám Sagrada Familia, poté si zajít na brunch do tapas baru, navštívit přednášku ve škole, poté se spolužáky odpoledne na pláž, zasurfovat si. Prostě si užít svůj pobyt naplno! Což souvisí s možností připojištění k už tak sjednanému ISIC ročnímu cestovnímu pojištění.

Tip na univerzity ve Španělsku – University of Barcelona, University of Granada, University of Navarra.

Erasmus v Německu

Stejně jako v případě Španělska, tak i v Německu je velká rozmanitost kvalitních univerzit. K našemu západnímu sousedovi to není bůhví jaká dálka, například jako do Španělska, ale stát se alespoň na chvíli součástí německého edukačního systému může být pro každého jen přínosem. Kromě Berlína, hlavního města Německa, jenž je jak klasické, tak moderní, lze vyjet na německou univerzitu, například do Regensburgu či Frankfurtu. Mnoho studentů se souhlasí s tím, že tím nejlepším na studování v Regensburgu, česky Řeznu, je samotné žití v tom městě.

Město, které je součástí spolkové země Bavorsko, je plné malebných domů a středověkých památek. Ne nadarmo je zapsané na seznamu UNESCO. A do třetice… Frankfurt nad Mohanem. Pověstná Goethe Universität. Kdo bych pokračovat v historii tzv. Frankfurtské školy a navázat na Theodora Adorna, Maxe Horkheimera nebo Jürgena Habermase, má zde příležitost.

Tip na univerzity v Německu – Humboldt-Universität zu Berlin, Universität Freiburg, Eberhard Karls Universität Tübingen.

Erasmus ve Francii

To, že Francie je jednou z nejpopulárnějších studijních destinací na světě v zahraničí, není jistě překvapením. Celkově Francie je podle Světové organizace cestovního ruchu OSN jednou z nejoblíbenějších destinací na světě. A prožít v ní díky studiu kratší část svého vysokoškolského života může být příjemným zpestřením. Francouzské školství se těší velmi dobrému hodnocení v mezinárodním hodnocení univerzit po celém světě.

Celkem 39 francouzských univerzit je zařazeno do QS World University Rankings. Dvě nejvýznamnější univerzity, Ecole Normale Supérieure v Paříži a Ecole Polytechnique ParisTech, se nacházejí na 43., respektive 59. místě, což z nich dělá jedny z předních evropských a světových institucí.

Tipy na univerzity ve Francii – University of Western Brittany, Novancia Business School, La Rochelle University.

Erasmus v Norsku

Kdo vyloženě není typ člověka, který potřebuje k životu teplo, Skandinávie je pro dlouhodobý výjezd s Erasmem přímo ideální. Zejména Norsko. Na druhou stranu to s tou zimou není tak strašné. Díky Golfskému proudu není Norsko ve skutečnosti tak chladné, jak by se mohlo zdát. Průměrná denní teplota v zimě jen zřídka klesne v hlavním městě pod -4 °C. V Oslu určitě stojí za zmínku Norwegian Business School, kam může student z české univerzity vyjet.

Ovšem samotnou kapitolou je město Tromsø a místní univerzita. Univerzita Tromsø – Arktická univerzita v Norsku, která se nachází v severním Norsku, je nejsevernější univerzitou na světě. Její zaměření je na lingvistiku, multikulturní studia, biotechnologie a další. Jedním z mnoha důvodů, proč uvažovat o této univerzitě může být i polární záře. Kdo by chtěl někdy tuto pozoruhodnou podívanou ve svém životě alespoň jednou vidět, zde bude mít velkou příležitost.

Autor
Jakub Srněnský