SOUTĚŽ: Svět památek otevírá svoje brány

Památky to je svět hradů, zámků a budov, které ukrývají v sobě dávno zapomenuté příběhy a poklady nevyčíslitelné umělecké hodnoty. Doba vzniku nejstarších památek se prakticky kryje se začátky historického období našich dějin. Rozkvetlé zámecké zahrady a parky přímo vybízejí k návštěvě českých historických klenotů.

Letošní sezona pro milovníky památek bude opět nabitá

Doprovodné programy na našich památkách jsou určeny pro všechny věkové kategorie od nejmenších po seniory, pro náročné i nenáročné cyklisty, pro vyznavače tajemna a mystiky, pro hledače pokladů, znalce umění a historie. Z nepřeberné nabídky akcí vybíráme místa, která nejsou tolik promovaná, přesto v letošním roce nabízí zajímavý program pro každého návštěvníka.

Z pohádky do pohádky

Pohádky a pověsti jsou již od pradávna spjaty s našimi hrady. Z pohádky do pohádky pro všechny školáčky jsou připraveny speciální prohlídky na hradě Bouzov od 20. do 23. května. Komentované prohlídky parku s botanikem v Ploskovicích nadchnou nejednoho zahrádkáře. V Jindřichově Hradci se otevře nová expozice věnovaná rodu Černínů a kouzelnému světu pohyblivých loutek.

Když loutky tančí

Roztančené loutky, ožívající mořské panny a cirkusové obludárium nám vykouzlila výtvarnice Stanislava Stuchlá. Jak asi Otec Vlasti Karel IV v roce 1336 oslavil jubilejní narozeniny se svým tatínkem Janem Lucemburským? To nám prozradí historická rekonstrukce Narozeniny Karla IV ve Velharticích. 24. května v pátek na Noc kostelů budou letos poprvé zpřístupněny některé ze zámeckých kaplí pod odborným dohledem kastelánů.

Zámek v Manětíně se v červnu může pyšnit prodejní výstavou půvabné herečky a výtvarnice Jany Krausové a sochařů Jitky a Marcela Stoklasových. Vzhůru na Den dětí na zříceninu hradu Cornštejn, kde je připravený bohatý program, a nebudou chybět ukázky šermířů. Na gotickém hradě Házmburk se 15. června objeví i obávaný Viking. Hrad Točník v sobotu 15.6. přivítá různé kejklíře, divadelní a šermířské soubory.

Hrady a sklepení skrývají dobrodružství

Jste vášnivými hledači pokladů a máte rádi dobrodružství? Vydejte se s námi na Cestu za pokladem v zámeckém parku Hořovice. Po splnění všech úkolů získáte tajný kód, který vás zavede až do sklepení. Pro sportovce a milovníky adrenalinu láká komentovaná prohlídka přes úzké lávky až ke komínům na zámku Červené Poříčí. Stekník se v červenci pochlubí hraběcím rodem Kulhánků z Klaudensteina. Chcete zažít pořádný Mumraj, vypravte se s dětmi 3. srpna na hrad Bouzov.

Oslava konce sezony vyvrcholí Hradozámeckou nocí, do které se zapojují již tradičně naše hrady a zámky. V rámci noci ze soboty 31. srpna na neděli 1. září se v poslední prázdninové dny vyřádíte na Grabštejně. Až se vydáte po stopách české historie, nezapomeňte si také zakoupit Zápisník návštěvníka památek, do kterého si můžete psát vaše zážitky a vlepovat zakoupené vstupenky.

Více o zajímavostech a podrobnosti k chystaným akcím naleznete na našich webových stránkách: www.klickpamatkam.cz, nebo si můžete stáhnout bezplatnou aplikaci pro vaše mobilní zařízení.

Soutěž byla ukončena

Informace o soutěži

Výherci soutěže
Pavel Nekolný, Lucie Košinová, Daniel Barvík, Jan Kváš, Veronika Krejčová, Gabriella Jeřábková, Andrea Fialová, Edita Tuzarová, Michaela Gebhartová, Lucie Kratochvílová, Andrea Doležalová, Petra Kostečková, Pavel Saro, Petr Brixí, Simon Lavrík, Petr Matyáš, Patrik Brabec, Michaela Janská, Lenka Kohoutová, Marek Mach, Sabina Lišková, Anton Sitčuk, Jan Holas, Žaneta Ingerlová, Adéla Padrtová, Zuzana Vlčková, Albert Bílek, Jan Hablovič, Michaela Urbánková, Tereza Lišková, Veronika Hamsová, Richard Kožík, Monika Kunčarová, Kristýna Goldová, Patrik Vodila, Jan Černý, Tomáš Kořínek, Aleksandr Korolev, Aneta Pilsová, Jakub Kusý.
Autor
Jakub Srněnský