SOUTĚŽ: Dánská občanská válka v Divadle Na zábradlí!

Divadlo Na zábradlí (http://www.nazabradli.cz) 15. prosince 2017 za účasti autora v české premiéře uvedlo adaptaci románu dánského spisovatele Kaspara Collinga Nielsena Dánská občanská válka 2018-24. Vyhrajte poukazy na vstupenky a přijďte se podívat (nejen) na tento nejnovější titul.

Budoucnost už není to, co bývala“, tak by se asi dala shrnout Dánská občanská válka 2018-24. Inscenace poskytuje ponurý pohled do blízké i daleké budoucnosti, který se však živě propojuje s dneškem; zmíněnou ponurostí nicméně prosvítá velmi osobitý humor. Scénář na motivy sci-fi románu představitele současné dystopické literatury Kaspara C. Nielsena kombinuje úvahy o společensko-politických tendencích s fantaskními historkami tragikomického charakteru, balancuje na hranici absurdity, surreálna a kruté ironie.

Obsazení divadelní hry Dánská občanská válka

V inscenaci můžete vidět Jiřího Černého, Honzu Hájka, Petra Jeništu, Ditu Kaplanovou, Miloslava Königa, Johanu Matouškovou a Magdalénu Sidonovou – ve velmi nečekaných polohách a ve scénografii Petra Vítka a kostýmech Jána Tereby. Román Dánská občanská válka 2018-2024 vyšel v roce 2013 a dosud se dočkal divadelního uvedení v kodaňském Nørrebro Teater; formálně se kniha nachází na pomezí románu, povídkové sbírky a filosofických esejů.

„Nešlo nám o vylíčení válečných hrůz, spíš motiv války vnímáme jako zvětšovací sklo zdůrazňující
jevy, které jsou ve společnosti a lidské psychice přítomné již dnes,“ vysvětluje Kristýna Kosová. „Inscenace taky tematizuje proces, během něhož události přechází z roviny možnosti do roviny skutečnosti, načež se tato realita stává historií. Nakolik jsme schopni toto dění rozpoznávat a ovlivňovat? Nakolik předpověď určuje předpovídané? Jaký je vztah mezi „osobní“ a „velkou“ historií? Jaký je vztah mezi realitou, historií a fikcí?“
ptá se Adam Svozil, načež s charakteristickou jiskrou v oku dodává: „A co umění!?!“ Oba tvůrci však diváky jedním dechem ujišťují, že ani milostná linka nebude chybět.

ISIC TIP: 50% sleva na všechna představení pro držitele ISIC, ITIC, IYTC a ALIVE průkazů
Soutěž byla ukončena

Informace o soutěži

Výherci soutěže
Regina Kladova, Andrea Rážová, Eva Davídková, Jan Kropáč, Petr Táborský, Klaudie Adamíková, Jan Hrabě, Evelína Kolářová, Petra Šebestová, Petra Surá
Autor
Jakub Srněnský