Pozvánka na Letní filmovou školu v Uherském Hradišti

První srpnový pátek bude zahájen 47. ročník Letní filmové školy v Uherském Hradišti. Letošní program čítá více než 350 položek a filmů bude promítnuto 170, včetně jednoho z roku 1913. Na co dalšího se můžeš těšit?

47. Letní filmová škola nabídne cestu historickým, současným a česko/slovenským filmem. Do srdce Slovácka opět zamíří hvězdy stříbrného plátna. S nimi se představí předpremiéry českých filmů a dostane se i na divadla, koncerty a další bohatý program. I letos se můžeš na LFŠ vydat s průkazem ISIC výhodněji.

Letní filmová škola není jen o filmech

V Uherském Hradišti zpestří léto festivalová premiéra filmů Okupace a Chyby, distribuční předpremiéra filmů Myši patří do nebe, Barevný sen a Manželství. 47. ročník bude slavnostně zahájen dříve oznámenou předpremiérou Šulíkova filmu Muž se zaječíma ušima. „V letošním složitém roce byly výběr a dostupnost domácích a slovenských nových filmů komplikovanější než jindy, proto jsme rádi, že můžeme našim divákům představit to nejlepší z novinek, které budou v době festivalu čerstvě v kinech nebo se do nich budou v nejbližší době chystat,” říká programová ředitelka Iva Hejlíčková.

Odborný program obohatí ten filmový o další rozměr a pomůže divákům učinit si o uváděných sekcích komplexnější a hlubší obrázek. Probíhat bude v Klubu kultury a ve Smetanových sadech ve stanu České televize, Českého rozhlasu a Respekt stanu. Proběhnou přednášky, besedy a masterclasses neboli lekce filmu, během nichž hosté Filmovky jako Zdeněk Svěrák, Jiřina Bohdalová či Martin Huba přiblíží svůj život s filmem. Dojde také na lekce filmu podle zahraničních hostů, a to režisérů Gorana Markoviće a Sergia Castra San Martína.

Letošní novinkou je Zóna Inspirace, která vznikla ve spolupráci s festivalem Hradecký slunovrat, v níž budou probíhat diskuse např. se spisovatelkou Karin Lednickou anebo filozofkou Annou Hogenovou. Z dalších hostů se mohou návštěvníci Filmovky těšit na režiséra Viktora Tauše, hudebnici Moniku Načevu anebo spisovatele Jáchyma Topola.

Mlady pár na Letní filmové škole

Stan Českého rozhlasu

Návštěvníci se mohou setkat naživo s festivalovými hosty a tvářemi české hudební sceény v pořadech stanic Českého rozhlasu. „Pořad Sedmé nebe přivítá Moniku Načevu s Jáchymem Topolem. Společně zavzpomínají na období českého undergroundu a nebude chybět ani živá hudba. Dále budou na programu úspěšné pořady Radia Wave jako jsou Čelisti, Šeptem, Sádlo nebo Buchty. Milovníci audioknih jistě ocení poslech z radioknihy Niny Špitálníkové: Svědectví o životě v KLDR a diskuze s autorkou. Bude možné zažít natáčení Podcastu roku Vinohradská 12. Po desáté večer festivaloví návštěvníci vyslechnou oblíbený vltavský pořad Četba s hvězdičkou a autorského čtení s Jáchymem Topolem. Rozhlasové noci budou patřit parties Radia Wave v klubu Mír. A pomyslnou třešničkou na programu Českého rozhlasu bude koncert české kapely Bert & Friends,” říká René Zavoral, generální ředitel Českého rozhlasu.

Divadla

Zdeněk Svěrák se vedle filmu bude věnovat také divadlu. Divadlo Járy Cimrmana uvede inscenaci Záskok, která byla vyprodána během pár dnů. Čtveřice My kluci, co spolu chodíme představí svědomitě nepřipravenou, surrealisticko-absurdní improvizaci. Klevetit se bude u Kaffeeklatsch dívčí trojice Holektiv, divadelního představení s tancem, akrobacií a kávou.

Divadlo ve virtuální realitě nabídne Brejlando, které natočilo tři výjimečné inscenace předních českých divadel. Návštěvníci se unikátním způsobem seznámí s divadelní adaptací Ucha Divadla Na Vinohradech, předlohou filmových Vlastníků Divadla VOSTO5 anebo s muzikálem Elefantazie Divadla ABC.

Návštěvníci Letní filmové školy

Koncerty

O krásce a zvířeném prachu bude na Kolejním nádvoří zpívat Dan Bárta & Illustratosphere, multiinstrumentalista Marian Friedl představí svůj projekt 11 PODOB LÁSKY, hudbu Antonína Dvořáka přivezou do Hradiště violoncellista Jiří Bárta s klavíristkou Terezií Fialovou, zazní i worldmusic, folk a jazz. Koncerty se rozezní na Kolejním nádvoří, cimbálky ve Vinném stanu ve Smetanových sadech a DJs budou do noci vyhrávat v klubu Mír.

Výstavy

Jak začíná práce na filmové výpravě? Jan Vlček vystaví skici z filmů V síti, Díra u Hanušovic či Zkáza Dejvického divadla. Jak vypadá olympiáda očima fotografů a jak viděl Prahu během karantény přední český fotožurnalista Roman Vondrouš představí Česká tisková kancelář. Připomeneme si momenty i nevšední okamžiky atmosféry Filmovky z let 2011 až 2020 a v kině Hvězda představíme japonský film v autorských výtvarných plakátech.

Literární program

Petr Hruška promluví o Janu Balabánovi, programoví ředitelé Filmovky budou číst z hitu Žena filmového kritika. Pavel Klusák nás navede, jak psát o hudbě, a Karel Veselý a Miloš Hroch nastíní, proč zní dnešní populární hudba tak smutně. Číst a performovat se bude na základě nedokončeného scénáře Sedmikrásek II a Veronika Bendová s Markem Šindelkou prozradí, jak odlišné je psát knihu a scénář. Dojde také na oblíbené klání v slam poetry, verše budou střílet mimo jiné tři mistři ČR Anatol Svahilec, Dr. Filipitch nebo Tim Postovit.

Sleva na ISIC a praktické informace

I letos si můžeš LFŠ školu užít za zvýhodněnou cenu. S průkazem ISIC máš totiž nárok na slevu 150 Kč u čtyřdenních až celofestivalových akreditací. Praktické informace týkající se aktuálních opatření pak najdeš na webových stránkách LFŠ a sociálních sítích.

Návštěvnice Letní filmové školy

Autor
Tereza Gladišová
Nejvíce utrácím za časopisy, cestování, víno a smaženou rýži s kuřetem. Pokud zrovna nepracuju, vysedávám s kamarády v kavárně, nebo trénuju na maraton. Který stejně nikdy neuběhnu.