Chceš něco dát do mapy? Můžeš cokoliv.

Mapa Brna GIS

V článku GIS jako super schopnost jsme ti prozradili, k čemu jsou dobré interaktivní mapy, a že je dobrý nápad se s touto technologií seznámit, zvlášť pokud miluješ mapy. Vyžiješ je totiž jak při studiu, tak i při práci v různých oborech. Dnes si ukážeme, jak jednoduché je dostat data do mapy.

Adresy? Samy si o to říkají

Pokud máš pro své zájmové objekty seznam adres – třeba pobočky obchodů nebo památkově chráněné objekty, není nic snazšího, než je zobrazit v mapě. Ani je nemusíš naklikávat ručně, některé aplikace umožňují jednoduché přetažení textového souboru s adresami do mapy – a je hotovo.

Přidej polohu do formulářů

Sbíráš-li i data pomocí formulářů, můžeš do nich zahrnout i otázku na polohu. Lidé tak mohou označit, kde viděli jakou vzácnou rostlinu. Obyvatelé města vyznačí, kde se cítí dobře a kde by se mělo něco zlepšit. Sociologové si ve svých průzkumech mohou vyznačit přibližné lokality respondentů a zkoumat, jestli jejich odpovědi nemají nějakou geografickou souvislost. Pro respondenty to je jen kliknutí do mapy navíc, ale pro tebe to jsou nedocenitelné informace.

Mapa Ústí nad Labem

Sbírej mobilním telefonem

Na svůj sběr dat v terénu potřebuješ jen mobilní telefon a jednu aplikaci. Až budeš stát na místě, vložíš bod, poznamenáš si k němu, co potřebuješ, a pomocí GPS se tvůj záznam hned uloží do mapy. Můžeš také objekt vyfotit – nejenže bude fotka z mapy dostupná, ale může dokonce ukazovat i správným směrem.

Mobilní aplikace GIS

Máš to na dosah ruky

Všechny zmiňované aplikace máš pro svoje projekty k dispozici. Licencovaný přístup do systému ArcGIS má v České republice na 23 vysokých škol, takže mezi nimi bude nejspíš i ta tvoje. Více podrobností o tom, jak přístup získat a co všechno můžeš s GIS dokázat, najdeš na stránce GIS je super.

Chceš vědět víc o interaktivních mapách? Přečti si náš poslední článek o GIS.

Autor
Tereza Gladišová
Nejvíce utrácím za časopisy, cestování, víno a smaženou rýži s kuřetem. Pokud zrovna nepracuju, vysedávám s kamarády v kavárně, nebo trénuju na maraton. Který stejně nikdy neuběhnu.