Dokonalý motivační dopis

Motivační dopis je vedle tvého životopisu další důležitý dokument, který při hledání práce využiješ. Jak už název napovídá, z dopisu by mělo být patrné, jaká je tvá motivace k odpovědi na inzerát a které tvé silné stránky a předpoklady by se daly pro danou pozici zužitkovat. Je to ideální způsob, jak zvýšit šanci na získání pracovní pozice.

Je nutné motivační dopis psát?

Podle výzkumu společnosti Jobvite z roku 2015 čte motivační dopis jen 10 % náborářů. Může se to zdát jako nízké číslo, ale co když zrovna píšeš do firmy, kde sedí ten jeden z deseti? Co když ti zaslání motivačního dopisu pomůže k získání práce snů? Za to těch pár minut stojí. Jestliže tedy přímo v inzerátu nestojí, že o motivační dopis nemají náboráři zájem, vždy ho pošli.

motivační dopis

Obsah motivačního dopisu

1. Oslovení

Na samém konci inzerátu většinou bývá napsáno, kdo výběrové řízení řídí. Pokud to v inzerátu nenajdeš, můžeš se mrknout na webové stránky firmy a zjistit, kdo má ve firmě na starosti HR. Jemu pak motivační dopis adresuj. Vyhýbej se oslovení typu „Všem dotčeným“ nebo „Vážená paní/Vážený pane“. Když jméno nikde nenajdeš, napiš prostě a jednoduše „Dobrý den“.

2. Úvod

Motivační dopis musí mít úvod, ve kterém čtenáře seznámíš s tím, proč na inzerát vůbec odpovídáš a proč tě oslovil. Snaž se vykročit z davu a pojmi svůj úvod originálně. Hlásíš se na pozici leteckého inženýra a jsi fanda seriálu The Big Bang Theory? Paráda, pobav náboráře přirovnáním sebe k Howardu Wolowitzovi nebo přiznej, že tě obor zaujal po shlédnutí prvního dílu seriálu.

3. Co nabídneš ty

Firma, která nabírá, potřebuje vyřešit problém s chybějícím zaměstnancem. Dej svému potenciálnímu nadřízenému vědět, jak bys tento „problém“ vyřešil. Ukaž, že jsi pro danou pozici ta nejlepší možnost. Můžeš uvést třeba úspěchy, které tě na škole nebo v předchozím zaměstnání prováděly. Buď konkrétní a uváděj jasné a relevantní příklady.

4. Závěr

Závěrem stačí napsat krátké rozloučení a uvést, že se můžeš dostavit k osobnímu setkání a chceš o sobě prozradit více na pohovoru. Poděkuj za čas, který náborář strávil čtením tvého díla. Dbej na uctivost a dej najevo, že o pozici opravdu stojíš. Nezapomeň se podepsat. Před odesláním si nech svůj dopis zkontrolovat, aby z toho nebyla ostuda. Hrubky a chyby vždy dokážou odradit.

Jaký je rozdíl mezi životopisem a motivačním dopisem

Motivační dopis nikdy životopis nenahrazuje, ale krásně ho doplní. Tyto dva dokumenty pomůžou personalistovi získat lepší představu o tobě a tvé motivaci. Rozdílů mezi motivačním dopisem a životopisem je několik.

  • Životopis je strukturovaný dokument, kde uvádíš informace o svém vzdělání a pracovních zkušenostech. Motivační dopis je představení na dva až tři odstavce.
  • CV obsahuje fakta, kdežto motivační dopis je popisný.
  • V životopise se soustředíš na minulost, v motivačním dopise hledíš do budoucnosti.
  • Motivační dopis je určen konkrétní osobě, životopis není adresovaný.

Nyní víš, jak napsat správně motivační dopis. Nenech si ujít další skvělí rady a tipy od personalisty.