Přes 40 procent českých studentů se necítí dlouhodobě šťastných. Jsou na tom hůře než Němci, Španělé i Rumuni

smutná studentka

Čtyři čeští studenti z deseti říkají, že nejsou dlouhodobě šťastní. To je výrazně více než u jejich německých, španělských či rumunských kolegů. Výrazně šťastnější jsou i studenti z afrického Maroka. Ukázaly to výsledky mezinárodního studentského průzkumu, který v šesti evropských zemích a v Maroku uskutečnila GTS Alive Group. Ta v Česku i dalších zemích vydává studentské průkazy ISIC. Studenti z Česka se naopak společně se Slováky mohou pochlubit svou pilností – 85 procent z nich si alespoň jednou za rok přivydělává na brigádě. V ostatních zemích je to výrazně méně, například ve Španělsku polovina a v Rumunsku třetina studentů.

„V průzkumu jsme se ptali českých studentů také na to, jaké pracovní uplatnění by v budoucnu preferovali. Oproti jiným zemím se jich více vidí jako zaměstnanci menších firem nebo ve státní správě. Naopak korporáty je lákají méně než Rakušany, Španěly či Rumuny. Tři z deseti českých studentů chtějí podnikat, ať už v rámci vlastní firmy, nebo na volné noze,“ komentuje další výsledky průzkumu Radek Schich, ředitel společnosti GTS Alive v Česku.

Finančně jsou na tom čeští studenti zjevně lépe, než se obecně soudí. Přes polovinu jich svou finanční situaci hodnotí jako spíše dobrou, nebo dokonce velmi dobrou. Jen každý sedmý student je na tom podle svých slov velmi špatně. Finance tedy příčinou jejich výše zmíněné trudnomyslnosti nebudou. To spíše politická situace. Tu hodnotí 60 procent českých studentů jako špatnou. Ještě mnohem hůře jsou na tom ovšem Slováci, kde má stejně negativní názor 90 procent studentů. U nich ovšem mohlo sehrát svou roli konání průzkumu v době kolem slovenských voleb.

Jinak se ovšem téměř osmi studentům z deseti žije v Česku spíše dobře nebo velmi dobře. Zde je opět zajímavý kontrast se Slovenskem, kde se dobře žije pouze čtyřem studentům z deseti, což je nejhorší výsledek ze všech zúčastněných zemí. Nejspokojenější jsou v tomto ohledu Rakušané, těsně následovaní Němci.

Němečtí studenti také excelují co do zájmu o domácí politiku – aktivně ji sleduje 60 procent studentů. V Česku je to zhruba každý druhý. O problémy světa se zase nejvíce zajímají Španělé, následovaní Rakušany a Němci. České studenty vnější svět tolik nezajímá, v tomto ohledu jsou horší už jen Slováci.

Možná i proto se českým studentům chce ze zúčastněných zemí nejméně vyrazit do světa. Na otázku, zda by po studiích chtěli odejít do zahraničí a žít a pracovat tam déle než rok, odpověděla kladně polovina studentů, kdežto v drtivé většině ostatních zemí se tato hodnota pohybovala mezi 60 procenty u Rakušanů až po 90 procent u Španělů.

Lépe než v jiných zemích průzkum pro Čechy dopadl ohledně přístupu ke vzdělání. Na otázku, zda se v jejich zemi může dětem z finančně lépe zabezpečených rodin dostat lepšího vzdělání, sice odpovědělo celých 75 procent českých studentů, že ano, ale ve Španělsku, Německu či Rumunsku je v tomto ohledu situace ještě o dost horší.

Průzkum mezi českými studenty uskutečnila GTS Alive Group v říjnu a listopadu 2023. Průzkumu se zúčastnilo 655 studentů, nejčastěji šlo o vysokoškoláky. Průzkum v ostatních zemích se uskutečnil ve stejném termínu a se shodnou metodologií.

 

Poznámky pro editory:

Společnost GTS Alive s.r.o. v České republice vydává a spravuje studentské průkazy ISIC a žákovské průkazy ISIC Školák (ISIC Scholar), učitelské průkazy ITIC a okrajově i další průkazy. Firma vznikla v srpnu 2000. Jejím předchůdcem byla v Česku společnost GTS International. GTS Alive s.r.o. je součástí mezinárodní skupiny GTS Alive Group, jejíž centrála sídlí v Praze a spadají pod ni pobočky v sedmnácti zemích na čtyřech kontinentech.

GTS Alive prostřednictvím čipového identifikačního systému ISIC PORT také zajišťuje řadě základních a středních škol zabezpečení přístupů do jejich budov a systém elektronické docházky. Společnost mimo jiné zprostředkovává studentům i cestovní nebo úrazové pojištění.

 

Pro další informace kontaktujte:

Jan Šimral, mediální zástupce GTS Alive
Tel.: +420 737 944 370
E-mail: info@jansimral.com

Autor
Lenka Kubištová
Miluju sladké snídaně, chození po horách a hraní deskovek. Nejvíc se mi líbilo ve Skandinávii a mým velkým snem je podívat se na Island.