Telefon

226-222-333

E-mail

info@isic.cz

Otvírací doba

Po- Pá / 8:00 – 17:00

Faq
  • Čeština
  • Angličtina

Z nařízení vlády ČR dochází k dalším omezením, které budou mít vliv také na vydávaní průkazů ISIC na našich prodejních místech. Průkazy je v tuto dobu možné zakoupit pouze na PMDP Plzeň a na pobočkách společnosti České dráhy a.s. (kromě pobočky České Budějovice a Kolín). Vyhledat nejbližší pobočku můžete zde. Průkaz ISIC můžete také objednat online na našich webových stránkách.

17. listopad. Den, kdy studenti nezůstali mlčet

17. listopad se slaví po celém světě jako Mezinárodní den studentstva a v České republice jako státní svátek. Víte ale přesně, jaké historické události se v tento den odehrály?

Vše začalo na podzim roku 1939. Tou dobou bylo Československo již několik týdnů okupováno hitlerovským Německem a v Praze probíhaly pravidelné vlastenecké demonstrace. Studenti byli při protestech velmi aktivní.

Nejsilnější protesty proběhly 28. října, tedy v den výročí založení ČSR, a jako všechny demonstrace byla i tato doprovázena brutálním násilím ze strany okupantů. Student Jan Opletal byl postřelen a na následky zranění 11. listopadu zemřel. Po jeho pohřbu následovaly opět masivní demonstrace proti nacistům, při kterých došlo k mnoha zraněním, stovky demonstrujících studentů bylo zatčeno a 9 následně bez soudu popraveno.

Následně byly rozhodnutím Adolfa Hitlera dne 17. listopadu 1939 všechny vysoké školy na území protektorátu uzavřeny. V roce 1941, při druhém výročí této události, byl na schůzi Mezinárodní studentské rady prohlášen 17. listopad Mezinárodním dnem studentstva.

50 let poté, v roce 1989 se 17. listopad zapsal do dějin znovu a opět nesmazatelným písmem. V té době vládl v Československu již přes 40 let nedemokratický režim komunistické strany, který potlačoval lidská práva a svobody občanů. Tak jako 50 let před tím i v roce 1989 tedy měli studenti důvod protestovat a vymezovat se proti nesvobodě a totalitní moci.

Na 17. listopad byl studenty pražských vysokých škol naplánovaný pochod k uctění událostí z roku 1939. Vládnoucí strana měla obavy, aby se akce nezměnila v demonstraci proti režimu, ale nakonec byl pochod v upravené podobě oficiálně povolen.

Po skončení vzpomínkové akce se velká část studentů nerozešla a pokračovala v průvodu do centra Prahy. Mladí lidé provolávali protikomunistická hesla, zpívali písně a i přesto, že se jim v tom jednotky policie (SNB) snažily zabránit, pochodovali dál směrem na Václavské náměstí a Pražský hrad.

Pořádkovým jednotkám se podařilo dav přibližně 10 000 lidí zastavit až na Národní třídě. V tomto místě byli studenti naposledy vyzváni k rozpuštění demonstrace, ale ti neuposlechli a dále pokračovali v protestech formou pokojného happeningu.

I přes to, že se neprojevovali nijak agresivně a pokračovali v pokojné demonstraci, dostali zasahující jednotky rozkaz k jejich násilnému rozehnání. Během přibližně hodinového zásahu docházelo na uzavřené Národní třídě k brutálnímu bití obušky, během kterého byly stovky studentů zraněny, mnozí vážně.

Následující dny se informace o násilném zásahu na Národní třídě rozšířily po celé zemi. Na podporu zbitých studentů se postupně postavila většina občanů Československa a vlna nespokojenosti přerostla do série masových demonstrací. Studentská demonstrace ze 17. listopadu 1989 tak odstartovala pád komunismu a nastolení demokracie v Československu neboli Sametovou revoluci.

Od roku 2019 se slaví 17. listopad jako státní svátek, oficiálně „Den boje za svobodu a demokracii a Mezinárodní den studentstva“, a připomíná tak jak události z roku 1939, tak 1989.

Ptáte se, jak souvisí tyto dvě události s průkazy ISIC? Organizace ISIC byla založena v roce 1953 v poválečné atmosféře, kdy sílily snahy o mezinárodní mírovou spolupráci. Vzájemné poznávání a kooperace tak byly myšlenky, které stály za založením ISIC a jsou aktuální i dnes.

A čím je pro ISIC důležitý rok 1989? Konec totality umožnil mimo jiné i volné cestování a postupný návrat Česka na západ. A bez 17. listopadu a tehdy nabyté svobody by se čeští studenti nemohli zapojit do globální komunity ISIC.

A zajímavost nakonec – v roce 1989 se průkaz ISIC definitivně vzdal papírové podoby a přešel na plastové karty tyrkysové barvy. Velmi podobné těm, které studenti po celém světě používají dnes. 😊

Foto: wikimedia.org a isic.de

Související články