Jak napsat životopis

Napsat dobrý životopis není žádná věda. Důležité je dbát na pravdivost, relevantní fakta a správnou formu. Stejně tak jako lidi často soudíme podle vzhledu, i u životopisu personalista posuzuje, jak vypadá. Jak by mělo CV vypadat a co by mělo obsahovat?

Struktura životopisu

Určitě znáš pojem stručný nebo strukturovaný životopis. Obojí odkazuje na základní předpoklad – přehledný dokument, který se bude dobře číst. Jak správně napsat životopis? Měl být maximálně na dvě strany A4. Pokud zatím nemáš tolik zkušeností, tak věř, že jedna strana bohatě stačí. Text rozděl na jednotlivé sekce. Každý životopis by měl obsahovat osobní údaje a kontakt, informace o tvém vzdělání, praxi, dovednostech a zájmech. CV si ulož do formátu PDF a pojmenuj ho svým příjmením a jménem.

jak napsat životopis

Životopis na míru

Co znamená napsat životopis na míru pozice? To, že pošleš na pět vybraných nabídek pět životopisů a každý bude jiný. Podle požadavků a náplně práce můžeš životopis upravit a udělat ho přitažlivějším. Dej náboráři to, co si žádá. Samozřejmě v případě, že je to pravda. Personalista by měl mít po přečtení tvého CV dojem, že patříš mezi vhodné uchazeče a musí tě poznat osobně. Věnuj přípravě životopisu na míru čas a nebudeš litovat.

Fotka

Někdo může říct, že fotka do životopisu nepatří. Opak je pravdou. Fotografie životopis polidští a personalisté si tě pak lépe zapamatují. Dbej ale na to, aby fotka byla aktuální. Pokud změníš barvu vlasů, zakulatíš se nebo najednou nosíš výrazné brýle, vydej se na nové focení k profesionálovi. Fotku nikdy neposílej jako samostatný soubor, nejde o seznamku. Sice usiluješ o pozvání, ale o to na pohovor, nikoli na rande. Fotka by měla být součástí životopisu. Do CV patří portrét, kde ti bude dobře vidět do obličeje. Nikdy do dokumentu neumisťuj selfie ani výřez ze skupinové fotky.

Co dělá životopis přitažlivým?

Personalista vždy ocení, když může životopis bez zádrhelů projít, když je rozdělen do přehledných oddílů, text je rozdělen pomocí odrážek a důležité části jsou vidět na první pohled. Životopis přeplněný textem od kraje do kraje, pět různých fontů a těžká orientace ti moc bodů nezíská.

Kreativita má své hranice

K přípravě životopisu můžeš využít některou z našich Šablony CV zdarma, nebo si postav vlastní. Nepoužívej však žádné křiklavé barvy. Sice by mezi ostatními asi vynikal, ale kýžené ovoce by ti určitě nepřinesl. Použij jemné, decentní barvy, které budou ladit také s tvou fotkou. V dokumentu nepoužívej víc jak dva fonty nebo velikosti písma. Pro oko není ani jedno příliš příjemné. Měj na paměti, že všeho moc škodí. Střídání barev a křiklavý design je přes čáru