Jak si zútulnit bydlení

Trávíme stále víc a víc času vevnitř, a proto je důležité vytvořit si místo, kterému můžeš říkat domov. Místo, kterému vtiskneš svůj vkus, na kterém se budeš cítit bezpečně. Místo, kde z tebe opadne veškerý stres a bude ti příjemně. Stačí pár triků a nových kousků do interiéru a máš o útulné bydlení postaráno.

4 zásady pro útulný domov

Budiž světlo

Světlo je skvělý nástroj, který umí přidat interiéru na útulnosti. Ne nadarmo zaměstnanci luxusních hotelů při takzvaném turn down servisu, tedy připravení postele na noc, nechávají rozsvícených hned několik lamp místo jednoho velkého stropního světla. Dobře totiž vědí, že kombinací několika světel docílí příjemné a zklidňující atmosféry, díky které si pak hosté připadají spíše jako doma než v hotelu. Vyzkoušet to můžeš i ty. Stačí si pořídit pár menších lampiček nebo světýlek, které naaranžuješ po pokoji do různých míst. Uvidíš, že se hned budeš cítit o něco lépe. Tlumená světla pod úrovni očí jsou navíc dobrá i pro tvůj spánek. Ostré stropní světlo totiž umí zmást tělo, které si může ještě pozdě večer myslet, že je den. Tvůj cirkadiánní rytmus se pak může rozhodit, což může mít za následek nekvalitní spánek.

Teplo domova

Textil v jakékoli formě přidá chladnému a prázdnému pokoji na charakteru a jednoduše vykouzlí teplo domova, a to doslova. Díky kobercům a záclonám v zimě uchráníš byt před mrazem, není snad nic horšího než studená podlaha a okna, která profukují. Polštáře jsou pak skvělým doplňkem, který zaručí, že se ti pokoj nebo byt jen tak neokouká. Stačí, když si pořídíš několik povlaků a budeš je měnit podle nálady nebo ročního období. Polštáře navíc skvěle suplují gauč nebo křeslo, takže se ti budou hodit, až k tobě dorazí kamarádi. Pokud se zrovna po nějakém poohlížíš, mrkni na stránky ve SCANquilt. S průkazem ISIC máš na veškerý sortiment slevu 10 %!

 

 

Flower power

To bychom nebyli my, abychom ti neporadili pořídit si do bytu květiny. Máme k tomu několik důvodů. Ten první je, že jsou zkrátka pěkné. Proč si neudělat radost a nepořídit si do bytu něco pěkného? K čemu by ten život bez hezkých věcí byl. Teď jsou v sezóně tulipány a ty seženeš snad v každé možné barvě, takže se určitě budou hodit i do tvého bydlení. Pokud zrovna nepatříš mezi milovníky barevné květinové estetiky, možná tě přesvědčí pozitivní vliv pokojových rostlin na lidské zdraví. Nejenže pročistí vzduch v bytě, ale zároveň ti zlepší náladu a psychické rozpoložení. Pobyt v přítomnosti rostlin totiž snižuje stres, ulevuje od úzkostí a pomáhá tělu relaxovat.

Kamarádi pořád na blízku

Máš v telefonu spoustu momentek s rodinou a kamarády? Vyhraď si pár večerů na třízení fotek, vyber 5-10 z těch, které v tobě vyvolávají radost, vytiskni si je a pověs. Nemusíš hned kupovat drahé rámy, stačí ti pár hřebíků, provázek a kolíčky a můžeš si vytvořit svou vlastní gallery wall. Postupně můžeš doplňovat fotky o motivační citáty či útržky z časopisů.


Fotky: EnvatoElements, Archiv SCANquilt

Autor
Tereza Gladišová
Nejvíce utrácím za časopisy, cestování, víno a smaženou rýži s kuřetem. Pokud zrovna nepracuju, vysedávám s kamarády v kavárně, nebo trénuju na maraton. Který stejně nikdy neuběhnu.