4 otázky, které můžeš čekat u každého pohovoru

HR pohovor

Štěstí přeje připraveným a u pracovních pohovorů to platí dvojnásob. Není nic horšího než kandidát, který neví nic o potenciálním zaměstnavateli a neumí dát dohromady kloudnou odpověď na jednoduchou otázku.

Jak se připravit na pohovor

Většina pohovorů má velmi podobnou strukturu. Personalista začíná lehčími otázkami na prolomení ledů, pokračuje k životopisu a snaží se zjistit, jak moc se daný kandidát na práci hodí a zda bude pro firmu přínosem. Ke konci pohovoru pak dostává slovo kandidát a může klást otázky náborářovi případně potenciálnímu přímému nadřízenému. Podobně jako jasnou strukturu můžeš očekávat také čtyři základní otázky, které padnou snad na každém pohovoru. Pojďme se na ně podívat.

Na pohovoru také zazní: ,,Jak se máte?“

Možná si říkáš, že tato otázka k pohovoru nepatří a je pokládána spíše ze slušnosti. Opak je však pravdou. Výběrové řízení většinou trvá velmi omezený čas, a proto tě personalisté podrobně poslouchají po celou dobu pohovoru a snaží se o tobě zjistit co nejvíce. Je tedy potřeba si uvědomit, že pohovor začíná už v momentě, kdy dorazíš do sídla firmy. Všechny pozdrav, usmívej se a tvař se přívětivě. Na otázku pak odpověz stručně, ale v pozitivním slova smyslu. Náborář nechce slyšet, že už tři dny špatně spíš, zanechalo by to na nich negativní dojem. Nezapomeň otázku opětovat. Většina lidí o sobě ráda mluví a personalistu touto pozorností určitě potěšíš.

Řekněte nám něco o sobě.

Tuto otázku si řada náborářů nenechá ujít. Jde o takovou záludnost, u které je důležitější spíše forma než obsah. Personalisté prostě chtějí vědět, jak dobře se umíš připravit, jestli zvládáš prezentovat a zda dokážeš vypíchnout důležité informace. Nikdo jiný totiž o tobě neví víc než právě ty. Mnoho lidí se této otázky bojí, protože neví, co přesně mají odpovídat. Stačí si na pohovor připravit pár vět, ve kterých popíšeš průřez důležitými milníky svého profesního či studentského života, motivaci a pár zajímavostí, pro které v klasickém životopise není místo. Nezapomeň pak odpověď upravit dle práce, na kterou se hlásíš.

Co od této práce očekáváte?

Jak si danou pozici představuješ a jak dokážeš využít své stávající znalosti? Proč si myslíš, že se na tuto pozici hodíš? To všechno si promysli a následně přiřaď k představám konkrétní znalosti, kontakty či úspěchy, které ti v dané práci pomůžou k naplnění tvých vizí. Důležité je však nemluvit na pohovoru jen o sobě. Zapřemýšlej o tom, co může očekávat potenciální zaměstnavatel od tvého nástupu, v čem můžeš být pro firmu přínosem a najdi pár příkladů, ve kterých se potkávají představy obou stran.

Proč chcete pracovat právě pro nás?

Velmi důležitá část pohovoru, kterou rozhodně není radno podcenit. Personalisté mají zájem jen o kandidáty, kteří pro jejich firmu pracovat opravdu chtějí. Náletové rozesílání životopisů ti bude k ničemu. Uprav si podle dané společnosti životopis a motivační dopis rozhodně piš vždy ke každému inzerátu na míru. Zjisti si více o historii firmy, pročti si zmínky v médiích a zapřemýšlej, v čem je ti daná společnost blízká. Mohou to být například hodnoty, přístup k zákazníkům či nějaká společensky odpovědný projekt. Během pohovoru se ti pořádná příprava bude hodit.

Přečti si také článek Jak při hledání práce nenaštvat personalistu. 

Pomoct ti také může podcast s personalistou.

Autor
Tereza Gladišová
Nejvíce utrácím za časopisy, cestování, víno a smaženou rýži s kuřetem. Pokud zrovna nepracuju, vysedávám s kamarády v kavárně, nebo trénuju na maraton. Který stejně nikdy neuběhnu.