Jak na video pohovor

Video pohovor se stal běžnou součástí první fáze výběrového řízení. Zejména, pokud se do výběrového řízení přihlásí větší počet zajímavých uchazečů, zvolí personalista formát videohovoru, který jak jemu, tak kandidátům ušetří čas a povede k lepšímu a rychlejšímu předvýběru do prvního kola. Jak se na něj co nejlépe připravit?

Technologie na prvním místě

Než se spustí tvůj video pohovor, tak se důkladně připrav. Jako první se zaměř na svůj počítač. Zkontroluj, zda ti funguje mikrofon a kamera. Většina programů pro video hovory má v nastavení funkci, díky které si můžeš vyzkoušet hovor nanečisto. Na kameře všichni působíme trochu jinak, takže si klidně zkus nahrát krátký monolog a podívej se, jak působíš, když mluvíš na kameru. Případně zaúkoluj kamaráda a požádej ho o objektivní zpětnou vazbu. V neposlední řadě si nezapomeň nabít počítač, ať v půlce pohovoru nemusíš trapně odbíhat pro nabíječku.

video pohovor

U video pohovoru si dej pozor na pozadí

Důležitou součástí přípravy na video pohovor je volba místa, které bude v záběru. Ideální je bílá stěna, u které vynikneš a veškerá pozornost bude jen na tobě. Nezapomeň ze záběru odstranit vše, co by mohlo personalistu zaskočit. Máme na mysli například fotky z večírků, plakáty oblíbené skupiny a rádoby vtipné dárky od kamarádů. Pokud holduješ excentrické výzdobě pokoje, nastav si raději před pohovorem speciální pozadí. Budeš tak působit mnohem profesionálněji než u stěny v meruňkové barvě. Každý personalista ti rád řekne, v jaké aplikaci bude video probíhat. Stáhni si ji v dostatečném předstihu a připrav se.

Aktivní oči, pasivní tělo

Oční kontakt a řeč těla je důležitá při jakékoli komunikaci, ale u video hovoru to může být oříšek. Existuje však pár základních rad, které zaručí jeho úspěšný průběh. Dívej se přímo do kamery, nepozoruj, co se děje za okny bytu, a hlavně si neprohlížej svůj obraz. Pokud tě to bude moc pokoušet, zakryj si část obrazovky se svým záběrem. Jsi na pohovoru, ne v kosmetickém salonu. Seď celou dobu rovně, nevrť se a snaž se udržet divoké gestikulace na uzdě.

Na tepláky zapomeň

Cítíš se jinak, když jdeš po ulici v elegantních šatech či obleku a když ležíš doma na gauči v teplákách? Pak si pořádně rozmysli, jestli u video pohovoru opravdu stačí vypadat reprezentativně pouze od pasu nahoru. Personalista sice neuvidí celý tvůj outfit, ale ty budeš vědět, že něco nesedí. Oblečení má velký vliv na náš projev i řeč těla, a proto je dobré zvolit takový oděv, jako kdyby tě čekalo osobní setkání.

Omez rozptýlení na minimum

Předem oznam spolubydlícím, kamarádům a rodinným příslušníkům, že tě čeká pohovor. Popros je, aby v danou hodinu nedělali žádný hluk, nerušili tě a nechodili k tobě do pokoje. Vypni si telefon, zavři všechny aplikace a internet na počítači, aby tě neotravovaly notifikace, domácí mazlíčky na chvíli vyhoď do předsíně a ukliď si na stole. Klidné a čisté prostředí je polovina úspěchu.

Získej také další rady a tipy jak se připravit na pohovor, nebo jak napsat motivační dopis