Pro studenty a žáky z Ukrajiny, kteří jsou v nouzi, vydáváme průkazy ISIC a ISIC Školák zdarma. Více informací najdete zde.
Ми безкоштовно видаємо картки ISIC і ISIC Школяр, всім студентам і школярам України, які знаходяться у скрутній життєвій ситуації. Детальніше за посиланням.

Jak na video pohovor

Motivační dopis je vedle tvého životopisu další důležitý dokument, který při hledání práce využiješ. Jak už název napovídá, z dopisu by mělo být patrné, jaká je tvá motivace k odpovědi na inzerát a které tvé silné stránky a předpoklady by se daly pro danou pozici zužitkovat. Je to ideální způsob, jak zvýšit šanci na získání pracovní pozice.

Technologie na prvním místě

Jako první se zaměř na svůj počítač. Zkontroluj, zda ti funguje mikrofon a kamera. Většina programů pro video hovory má v nastavení funkci, díky které si můžeš vyzkoušet hovor nanečisto. Na kameře všichni působíme trochu jinak, takže si klidně zkus nahrát krátký monolog a podívej se, jak působíš, když mluvíš na kameru. Případně zaúkoluj kamaráda a požádej ho o objektivní zpětnou vazbu. V neposlední řadě si nezapomeň nabít počítač, ať v půlce pohovoru nemusíš trapně odbíhat pro nabíječku.

Pozor za pozadí

Důležitou součástí přípravy na video pohovor je volba místa, které bude v záběru. Ideální je bílá stěna, u které vynikneš a veškerá pozornost bude jen na tobě. Nezapomeň ze záběru odstranit vše, co by mohlo personalistu zaskočit. Máme na mysli například fotky z večírků, plakáty oblíbené skupiny a rádoby vtipné dárky od kamarádů. Pokud holduješ excentrické výzdobě pokoje, nastav si raději před pohovorem speciální pozadí. Budeš tak působit mnohem profesionálněji než u stěny v meruňkové barvě. Každý personalista ti rád řekne, v jaké aplikaci bude video probíhat. Stáhni si ji v dostatečném předstihu a připrav se.

Aktivní oči, pasivní tělo

Oční kontakt a řeč těla je důležitá při jakékoli komunikaci, ale u video hovoru to může být oříšek. Existuje však pár základních rad, které zaručí jeho úspěšný průběh. Dívej se přímo do kamery, nepozoruj, co se děje za okny bytu, a hlavně si neprohlížej svůj obraz. Pokud tě to bude moc pokoušet, zakryj si část obrazovky se svým záběrem. Jsi na pohovoru, ne v kosmetickém salonu. Seď celou dobu rovně, nevrť se a snaž se udržet divoké gestikulace na uzdě.

Na tepláky zapomeň

Cítíš se jinak, když jdeš po ulici v elegantních šatech či obleku a když ležíš doma na gauči v teplákách? Pak si pořádně rozmysli, jestli u video pohovoru opravdu stačí vypadat reprezentativně pouze od pasu nahoru. Personalista sice neuvidí celý tvůj outfit, ale ty budeš vědět, že něco nesedí. Oblečení má velký vliv na náš projev i řeč těla, a proto je dobré zvolit takový oděv, jako kdyby tě čekalo osobní setkání.

Omez rozptýlení na minimum

Předem oznam spolubydlícím, kamarádům a rodinným příslušníkům, že tě čeká pohovor. Popros je, aby v danou hodinu nedělali žádný hluk, nerušili tě a nechodili k tobě do pokoje. Vypni si telefon, zavři všechny aplikace a internet na počítači, aby tě neotravovaly notifikace, domácí mazlíčky na chvíli vyhoď do předsíně a ukliď si na stole. Klidné a čisté prostředí je polovina úspěchu.