Telefon

226-222-333

E-mail

info@isic.cz

Otvírací doba

Po- Pá / 8:00 – 17:00

Faq
  • Čeština
  • Angličtina

Z nařízení vlády ČR dochází k dalším omezením, které budou mít vliv také na vydávaní průkazů ISIC na našich prodejních místech. Průkazy je v tuto dobu možné zakoupit pouze na PMDP Plzeň a na pobočkách společnosti České dráhy a.s. Vyhledat nejbližší pobočku můžete zde. Průkaz ISIC můžete také objednat online na našich webových stránkách.

Zavřené hranice děsí studenty více, než ztráta zaměstnání

(Praha, 28. 4. 2020) – Již více než třetina studentů pocítila finanční dopady pandemie. Některým se snížily příjmy, a to řádově o tisíce korun měsíčně, jiní přišli o práci nebo byl ukončen pracovní poměr některého z rodičů. Z výsledků mezinárodního průzkumu společnosti GTS ALIVE, oficiálního vydavatele mezinárodních identifikačních průkazů ISIC, v němž odpovídalo 5 576 českých studentů středních, vyšších a vysokých škol, však vyplývá, že mnohem více než ztráta zaměstnání trápí mladé respondenty představa, že by nemohli v budoucnu vycestovat za hranice České republiky.

Finanční ztráty postihly v uplynulých týdnech 36 % studentů.V některých případech rodinné finance poznamenala ztráta zaměstnání rodičů, jiní přišli o brigádu či stálou práci a pravidelný příjem. Nejrychleji se tato situace projevila v oblasti gastronomie, kterou označila v odpovědích až jedna pětině dotazovaných. Výše ztrát se pohybují nejčastěji v řádech tisíců korun měsíčně, mnozí ze studentů jsou tak nyní zcela finančně závislí na rodičích.

Výpovědi se momentálně obává 18 % studentů, zavřených hranic však až dokonce 39 %. „Studenti vnímají cestování jako nezbytnou součást karierního, ale i osobního rozvoje. Právě oni patří ke skupině, která bude své cestovatelské plány měnit spíše minimálně. Přes současnou situaci plánuje v následujícím školním roce práci nebo studijní stáž v zahraničí asi čtvrtina z nich. Většina v průzkumu uvedla, že vycestování možná odloží, ale s velkou pravděpodobností nezruší,“ komentuje výsledky průzkumu Jana Valušová, Director of International Business Development společnosti GTS ALIVE.

Studenti počítají s létem v tuzemsku

Obavy o budoucnost, ekonomickou situaci, zdraví rodiny a přátel nebo strach z nedokončení ročníku na škole patřilo k dalším nejčastěji jmenovaným obavám studentů. Pandemie zasáhla také do jejich letního plánování. Někteří z nich se bojí, že budou muset zrušit zahraniční dovolenou, nebo dokonce svatbu, jiní účast na letních táborech, jazykových kurzech, festivalech a podobných hromadných akcích. Dovolenou v Čechách místo v zahraničí již plánuje bezmála polovina studentů.

S rodinou ano, ale ne doma

Současná situace přinesla i několik pozitivních změn. Až 40 % studentů ocenilo možnost věnovat více času rodině. Většinu z nich ale už nebaví trávit tolik dní pouze doma. Uzavření veřejných prostor a škol řešili nicméně po svém. Ve volném čase se nejvíce věnovali sledování seriálů a filmů, rodině, sportu či sociálním sítím. Mnohem více času doma trávili také studiem. Celých 70 % respondentů současně označilo přípravu z elektronických zdrojů za nejméně oblíbenou činnost.

Čeští studenti dobrovolničí více než v zahraničí

„Z dlouhodobé práce se studentskou komunitou na české i mezinárodní úrovni víme, že studenti se chtějí aktivně zapojovat do celospolečenského dění. Po celém světě se nyní studenti podílejí na dobrovolnické činnosti a my jsme velmi potěšeni, že zrovna čeští studenti se zapojili ze všech dotazovaných zemí nejvíce,“ komentuje výsledky Matt East, CEO GTS ALIVE. V České republice se respondenti nejvíce angažovali v šití roušek, domácí výuce dětí, pomoci seniorům nebo hlídání dětí.

graf 2

Nákupy v době pandemie

Studenti v době karantény také více nakupovali online. Z výsledků průzkumu vyplývá, že e-shopy pravidelně využívala 55 % z nich. Mezi oblíbené zboží patřilo především oblečení, knihy, jídlo, ale třeba i počítačové či deskové hry, PC příslušenství, věci na tvoření, drogerie, léky, ochranné pomůcky či chovatelské potřeby.

Dvě třetiny dotázaných si vystačily s částkou do 500 korun týdně.

covid-19 průzkum

O průzkumu:

On-line průzkum „Covid-19 očima studentů“ byl realizován společností GTS ALIVE na 5 576 českých studentech středních, vyšších odborných a vysokých škol v období 3. 4. – 14. 4. 2020. Totožný on-line dotazník proběhl ve dnech 8. – 16. 4. 2020 také ve Španělsku, Indii, Spojených arabských emirátech či v Rumunsku. Celkem se do mezinárodního průzkumu „Covid-19 očima studentů“ zapojilo na 9 209 studentů.

Související články