226-222-333 9:00 - 17:00
  • cs

Studentské jízdné: Ukaž mi kartičku a já ti řeknu, jestli jsi student

„Víc hlav, víc ví,“ řekla si partička českých a slovenských vysokoškoláků, kteří se rozhodli změnit stávající situaci studentů v České republice. Vznikla tak revoluční myšlenka petice za změnu podmínek žákovského jízdného.

Neznám studenta, který by se denně nemusel přepravovat z místa na místo a alespoň jednou za týden k tomu nepoužil hromadnou dopravu (ve většině případů). Nebo osobní přepravu, ta totiž šetří čas i peníze. A tím se dostáváme k jádru problému.

Využívání vlakové a autobusové dopravy na cestování do města, ve kterém se nachází vaše alma mater, případně přesun metrem, tramvají nebo městským autobusem je pro studenta, takříkajíc, každodenní rutinou. Stereotypem se však taky stalo zářijové vybavování si studentských průkazů a kartiček různých velikostí a barev, které mají za cíl jediné – poskytnout slevu z ceny jízdenky. „První impulsy přicházely na cestách ze školy domů. Naše peněženky se začaly plnit studentskými kartami a my jsme si položili otázku, jestli by nám nestačila jenom jedna, která by plnila účel všech,“ odpověděla na otázku o vzniku myšlenky Eva Bistárová, studentka Právnické fakulty UK v Praze.

Myslím, že tenhle, nebo podobný nápad už někdy napadl nejednoho studenta. Nikdo se však neodvážil začít jej realizovat, vzhledem k tomu, že je to běh na dlouhou trať. Dvě budoucí právničky se však na tento nelehký úkol odhodlaly, a i když je projekt zatím v plenkách, odhodlání nevzdat se bez boje můžeme vidět už teď. K tomu, aby se hromada průkazů proměnila na jeden, ale nebude stačit lusknout prsty, bude potřeba změnit legislativu v oblasti dotační politiky „zvláštního jízdného pro žáky a studenty škol” a k tomu si skupina studentů zvolila cestu petice adresované Ministerstvu dopravy České republiky. Ta si dává za cíl vyvolat veřejnou diskuzi na dané téma a rovněž předestřít veřejnosti znění změn, které by chtěli uplatnit.

Studentskou iniciativou je umožnit, aby byl mezinárodní průkaz ISIC uznáván při dokládání žákovského jízdného, přičemž by zůstaly zachované i oranžové kartičky společnosti České dráhy, a.s. Na otázku proč, se Miroslava Balážová vyjádřila jasně: „ISIC je sice karta, kterou mají téměř všichni studenti, důležité je ale slovo téměř. Nechceme nikoho nutit kupovat si tuto kartu, jestli jí doteď nepotřeboval. To bychom byli podobní veřejným dopravcům, kteří chtějí, abychom užívali jejich kartu prokazující status studenta navzdory tomu, že podobnou průkazku na tento účel určenou již nosíme v peněžence.“ Studentka práv nezapomněla dodat, že primárním cílem tohoto boje je zrušit přebytečnou byrokracii a poukázat na to, že věci se dají dělat jednodušeji.

Druhou, neméně důležitou, částí petice je snaha o zavedení územně univerzálního žákovského jízdného, což by znamenalo povolit studentům cestovat výhodněji po celém území České republiky a ne jen na trase z místa trvalého bydliště do místa, kde studují, jak tomu bylo doteď. Další požadovanou změnou je umožnit uplatňování žákovské slevy na jízdné taky o víkendech a prázdninách, jak to vidíme například u sousedů Slováků. Slovensko bylo pravděpodobně hlavním aktérem „zahraničních příkladů“ fungování tohoto systému.

Začátky tohoto projektu podpořila také společnost GTS ALIVE, s.r.o., která na základě výsledků interní petice realizované na Právnické fakultě Univerzity Karlovy v Praze podala skupině organizátorů pomocnou ruku. „Sílu naší myšlenky jsme viděly v počtu větším než jen dvě studentky práv,“ odůvodnila Eva realizaci zmíněné petice, kterou to všechno odstartovalo. Studenti si dávají za cíl zapojit do této akce co nejvíc svých kolegů z celé České republiky.

Apelujeme proto taky na TEBE. Jestli tě iniciativa těchto mladých lidí zaujala a chtěl bys jakkoli přidat ruku k dílu, ozvi se přímo hlavním iniciátorům na e-mailové adrese: milionprukazu@gmail.com. Každá kapka v studentských vodách má svůj význam a může pomoct. V jednotě je přece síla. Hlavní ale je, abys podpořil jejich odhodlání svým podpisem na internetové adrese: http://e-petice.cz/petitions/petice-za-zmenu-podminek-zakovskeho-jizdneho.html?country=cz a šířil tuto myšlenku taky mezi svými známými a kamarády, bez podpory „svých“ totiž moc nezmůžou.

Tolikrát zmiňovanou peticí ale tato záležitost nekončí. Její výsledky se budou prezentovat před zástupci Ministerstva financí, Ministerstva dopravy a také zástupci jednotlivých dopravců na konferenci v Bratislavě, která se bude konat 15. až 17. dubna. Po ní se dozvíme první oficiální stanoviště orgánů, které by mohly (a my doufáme, že tak udělají) změnit dosavadní situaci.

[dt_button size=“medium“ animation=“none“ icon=““ icon_align=“left“ color=““ link=“http://e-petice.cz/petitions/petice-za-zmenu-podminek-zakovskeho-jizdneho.html?country=cz“ target_blank=“true“]CHCI PODEPSAT PETICI[/dt_button]

Přidejte se:

Facebook stránka https://www.facebook.com/gopublicwithisic

Facebook událost https://www.facebook.com/events/954948914517811/

 

Simona Pazderníková, Španělská filologie – Žurnalistika, Univerzita Palackého v Olomouci

Související články

[reklama_left]
[reklama_right]