Telefon

226-222-333

E-mail

info@isic.cz

Otvírací doba

Po- Pá / 8:00 – 17:00

Faq
  • Čeština
  • Angličtina

Sportujte i v zimě: Chytré oblečení na běh, lyžování a do fitka

Přes léto jste se konečně začali hýbat a rádi byste v tom pokračovali i v zimě? To je dobře. Cvičení na čerstvém vzduchu je totiž skvělá prevence proti depresím způsobeným krátkými a pochmurnými dny. Abyste si ale sportování v chladném počasí užili, doplňte si šatník. Poradíme vám, jaké funkční kousky se budou v nadcházející sezóně hodit

JDETE BĚHAT? NEOBLÉKEJTE SE, JAKO BYSTE JELI NA SIBIŘ

Podle odborníků by se běžci v zimě měli oblékat tak, jako by venku bylo o 7 až 10 °C tepleji. Dává to smysl – při sportování se zahřejete. A jak poznáte, že jste oblečení tak akorát? Až vyjdete z domovních dveří, můžete cítit mírný chlad. Ale pozor, zase se nesmíte klepat zimou.

Při oblékání se hodí dodržovat systém vrstvení. Pokud například vyrážíte běhat v 10 °C, bude vám dobře ve 3 lehčích vrstvách. Nejprve si oblékněte funkční triko, které dobře odvádí pot z těla. Na něj natáhněte funkční mikinu a do role svrchní vrstvy pasujte prodyšnou bundu, která nepromokne a neprofoukne. Zvláště při výběru podzimní a zimní výbavy dbejte i na reflexní prvky, případně pořiďte bundu ve výrazných barvách.

Systém vrstvení při běhání platí spíš pro horní část těla. Nohy jsou pořád v pohybu, a tak se ještě víc zahřejí. Někteří běžci nosí na podzim a na začátku zimy jen běžecké legíny, přes které si oblékají krátké šusťákové kalhoty. Je to super vychytávka: kraťasy zahřívají spodní část břicha i náchylnější močový měchýř. Zároveň vám ale při běhu „nehoří“ lýtka.

Říká se, že zátylkem a hlavou z těla může unikat až 40 % tepla. Pořiďte si proto i dobrou čelenku nebo čepici. Krk zase zahřejte tunelem: must-have kouskem každého sportovce.

HURÁ NA SJEZDOVKU! VYBERTE SI LYŽAŘSKOU BUNDU A KALHOTY

Bez dobré lyžařské bundy se na sjezdovce prostě neobejdete. I pokud jezdíte na hory jen jednou do roka, dejte si na jejím výběru záležet. Nemusíte přitom kupovat hned tu nejdražší, stačí si pohlídat několik faktorů:

  • Ochranné vychytávky proti sněhu: Lyžařská bunda by měla mít zejména sněhový pás a vnitřní elastický rukáv. Pás i rukáv přilnou k tělu a zabrání průniku sněhu.
  • Kapsička na rukávu: Sundat rukavice, prošacovat se… hledání lyžařské permanentky ve frontě na lanovku není velká zábava. Proto se bude hodit bunda s kapsičkou na rukávu. Čipovou permici obvykle nemusíte ani vyndávat.
  • Odepínatelná kapuce: Kapuce nesmí chybět žádné lyžařské bundě, chrání totiž krk i hlavu před větrem, sněhem a deštěm. Ideální je, abyste kapuci mohli odepnout – většinou totiž nejde přetáhnout přes helmu.

Na sjezdovce budete potřebovat také lyžařské kalhoty, které neomezují v pohybu. Dobrá zpráva je, že se dají pořídit i univerzální kousky: poslouží jak na lyžování, tak na výlety do přírody. Skvělým příkladem jsou softshellové kalhoty Lamina. Mají vodní sloupec 5000 mm, a když se trochu ušpiní, nemusíte je hned prát – stačí nečistoty přejet navlhčenou houbičkou.

ZIMA NENÍ NIC PRO VÁS? PŘEČKEJTE JI VE FITKU. A OBČAS VYRAZTE NA PROCHÁZKU

Jestli se vám sportování v chladnějším počasí nezamlouvá, jednoduše přečkejte zimu ve fitku. I do něj si ale pořiďte pár sportovních kousků, uvidíte, že jsou k nezaplacení. Kvalitní funkční tričko oproti tomu bavlněnému odvede pot z těla, rychle uschne a navíc nezačne studit.

Míváte přes zimu často špatnou náladu? Možná je to tím, že netrávíte moc času na čerstvém vzduchu a denním světle. Vyrazte alespoň na procházku. V dobré bundě roztaje i ten největší odpůrce zimy. Pánům budu slušet zelený model Totem, dámám zase ladicí bunda Nikca. Dobře zahřeje i ledviny, babička by vám ji pochválila.

bundy

Související články