226-222-333 9:00 - 17:00
  • cs

SOUTĚŽ: Vypravte se na hrady a zámky a užijte si renesanci!

Hrady, zámky a další památky ve správě Národního památkového ústavu zahájily sezonu, v níž se ohlédnou za těmi nevýznamnějšími renesančními šlechtickými rody naší historie. Více než 30 památek tak bude dýchat Rokem renesanční šlechty.

A proč právě renesance? V roce 2017 si připomínáme hned několik výročí: v roce 1517 předložil Martin Luther akademické obci své teze kritizující katolickou církev; roku 1527 se s korunovací Ferdinanda I. dostávají do českého prostředí nejen Habsburkové, ale renesance sama; no a roku 1627 pak bylo po porážce stavů vydáno obnovené zřízení zemské, se kterým se s námi renesance pro změnu loučí.

Jaké cesty za renesancí vám mohou české památky nabídnout? V červnu se v moravských Bučovicích, které zatím patří k neobjeveným památkám, otevře zcela nová interaktivní expozice Moravský renesanční šlechtic ve svém labyrintu. Dalším vrcholem pak bude od konce května výstava Arcivévoda Ferdinand II. Tyrolský na renesančním zámku Březnice věnovaná českému místodržícímu u příležitosti 450. výročí nástupu jeho vlády v Tyrolsku. Na Březnici se prý totiž tajně oženil. Chystá se pro vás i tradiční Hradozámecká noc, která proběhne poslední srpnovou sobotu nejen na renesančním zámku v Náměšti nad Oslavou, ale na téměř stovce dalších památek!

S významnými osobnostmi z řad renesanční aristokracie, renesanční architekturou, skvostnými interiéry i desítkami příběhů se setkáte např. i ve Velkých Losinách, v Uherčicích, na hradě Pernštejně, v Rožmberku, Třeboni, Červené Lhotě, Jindřichově Hradci, Kratochvíli, Vimperku, Telči, Červeném Poříčí, Horšovském Týně, Litomyšli, Slatiňanech, na Frýdlantu, Grabštejně či v Benešově nad Ploučnicí. Šťastnou cestu a nezapomeňte přibalit klíč k památkám!

Soutěž byla ukončena

Informace o soutěži

Soutěž probíhá od 1.5.2017 do 31.5.2017.
Soutěž o 10×1 vstupenku na jakoukoliv veřejnosti přístupnou památku ve správě NPÚ.

Vyhrává každý 10. respondent se správnou odpovědí. Počet výher je omezen.

Související články

[reklama_left]
[reklama_right]