Telefon

226-222-333

E-mail

info@isic.cz

Otvírací doba

Po- Pá / 8:00 – 17:00

Faq
  • Čeština
  • Angličtina

SOUTĚŽ: Road movie do pekel

Kdo vysloví název „té skotské hry“ v divadle, měl by opustit budovu, odplivnout si, zaklít a oběhnout třikrát divadlo. Teprve pak se může vrátit dovnitř, jinak hrozí neštěstí, říká jedna z mnoha pověr, které kolují o tragédii Williama Shakespeara. Macbetha uvede 18. března Divadlo ABC.

„Macbeth je road movie do pekel, hra o svědomí. Fascinuje mě neuvěřitelná, vzrušující, napínavá a dramatická kvalita Shakespearova textu. Macbeth, podobně jako Hamlet, přemýšlí o tom, co je „za koncem“. Co tam nalezne? A co tam najde divák?“ zajímá režiséra Pavla Kheka, který právě v Divadle ABC zkouší jednu z nejslavnějších tragédií o zhoubném pokušení moci.

Macbetha už od jeho první premiéry v roce 1606 provází řada pověr a koluje mnoho historek o podivných událostech, které se kolem jeho uvádění v divadlech udály. Tak například: Při přípravě londýnské inscenace v roce 1937 v Old Vic Theatre při autonehodě málem přišel o život režisér a představitelka Lady Macbeth, představitel Macbetha Laurenc Oliviere ztratil hlas a při zkoušce se utrhlo těžké závaží a spadlo jen kousek od něj. Po této nehodě zakladatelka divadla Lilian Bayliss dostala infarkt a v den premiéry zemřela. V lednu 1947 v divadle Oldham Coliseum Theatre Haroldu Normanovi v roli Macbetha v bojové scéně odpadl kryt meče, ale nikdo si toho nevšimnul, až Norman uklouzl a byl zasažen jeho ostřím. Publikum tleskalo povedené scéně, a netušilo, že krev je skutečná. Normanovi se do rány dostala infekce a o měsíc později zemřel v nemocnici na zánět pobřišnice. A tak bychom mohli pokračovat… Náhody? Kdo ví…

Aby v Divadle ABC probíhalo zkoušení hladce a bez nehod, věnoval režisér Pavel Khek všem hercům amulety pro štěstí. V roli Macbetha se představí Milan Kačmarčík, jeho ženu si zahraje Diana Šoltýsová. V inscenaci dále uvidíte mj. Viktora Dvořáka, Matyáše Valentu, Petra Klimeše, Oldřicha Víznera nebo Lucii Pernetovou. Přijďte se na některou z repríz podívat, jak to dopadlo.

Termíny představení najdete na www.MestskaDivadlaPrazska.cz.

Soutěž byla ukončena

Informace o soutěži

Výherci soutěže

Josef Novák, Vojtěch Jeřábek, Martina Zelená, Tereza Kalibová, Andrea Prouzová, Vojtěch Chadima, Maxim Panfilov, Kateřina Baškovská, Veronika Gajdová, Karolína Holinská.

Související články