226-222-333 9:00 - 17:00
  • cs

SOUTĚŽ: Maroko – nejzápadnější Orient

Marocké království představuje jednu z nejsnazších cest, jak poznat a propadnout kouzlu Orientu. Směsice africké a arabské kultury silně ovlivněné islámem, snadná dostupnost i tajemná osobitost činí z této bývalé francouzské kolonie ideální místo pro letní dovolenou.

Maroko je země plná kontrastů moderního světa, zajímavých lidí, starobylé kultury i krásné přírody. Právě přívlastek „země kontrastů“ dokonale vystihuje atmosféru Maroka. Střetávají se tu tři kultury, jeho obyvatelé mluví čtyřmi jazyky, rušná arabská města střídá pustá poušť. Pláže s palmami zase zasněžené vrcholky hor Vysokého Atlasu. Maroko je země, kde během jedné dovolené můžete zažít veškerá roční období. Zakusit tropické teploty ve vnitrozemí, příjemné klima na pobřeží i třeskutý mráz ve čtyřtisícových výškách Atasu.

Za necelé čtyři hodinu letu se ocitnete ve zcela odlišném světě. Nemusíte nutně mířit jen za all inclusice péčí a koupáním do hotelových resortů. Stejně jako Egypt není jen Hurghana, tak ani Maroko není jen turistický Agadir, kam směřuje většina pláží chtivých turistů. Nejlépe poznáte Maroko na vlastní pěst. Díky, na africké poměry bezproblémově fungující hromadné dopravě, snadno prozkoumáte vše, co Marocké království nabízí.

Maroko je zemí opravdu nevšedních zážitků. Od uspávání hadů a gastronomické extáze v Marakéši, přes treky v Atlasu a Rifu, až po pouštní dobrodružství na Sahaře a užívání si windsurfingu, kiteboardingu nebo klasického surfování na větrném pobřeží Atlantského oceánu, a to i v období evropské zimy. A co jsou tedy jedny z největších lákadel Maroka?

Modrá perla Maroka – Saidia

V tomto letovisku na pobřeží Středozemního moře si budete moci vychutnat nejdelší pláž Maroka, která měří neskutečných 14 km. Je tak ideálním místem pro „plážovou turistiku“. Dlouhé pláže, čisté moře a cenově přístupné moderní hotely slibují poklidnou dovolenou na černém kontinentu. Hlavně devízou Saidie je však poměrně málo turistů, jelikož většina míří spíše na pobřeží Atlantského oceánu do Agadiru.

As Sawíra – vodní sporty na dosah

Essaouira nebo také As-Sawíra je rájem pro milovníky vodních sportů. Patří k největrnějším městům v Maroku, což ocení hlavně kitesurfaři a windsurfaři. Okouzlující portugalská, francouzská a berberská architektura lemuje bludiště uliček středověké mediny. Stejně tak, jako je Marakéš červený, tak je Essaouira celá modrá. Modré okenice domů, modré rybářské lodě a především modré sardinky, kterými je Essauouira vyhlášená. Skvělé ryby můžete ochutnat přímo na ulici ve stánku poblíž rybářského trhu. Dostanete je mnohem levněji než v místních restauracích, na chuti to však není vůbec znát. As-Sawíra je i branou k tajuplným městům na jihu země, prodchnutým odkazy dávné minulosti. Je odtud také dobré dopravní spojení do dalších velkých měst jako je třeba Marakéš.

Soutěžte s HedvábnouStezkou.cz a nakladatelstvím Svojtka o tři průvodce Lonely Planet Maroko, soutěž probíhá do 12.5.2015. Vyhrává každý 50. v pořadí se správnou odpovědí.

Soutěž byla ukončena. Gratulujeme výhercům: František Jantač, Michaela Lukášková, Helena Marešová.

Fes s medinou, ve které se ztratíte i s kompasem

Fes je nestarším marockým královským městem s medinou, kde se za mohutnými hradbami proplétá devět tisíc klikatých uliček. Říká se, že kdo se alespoň jednou neztratil ve feské medině, jako by v Maroku nikdy nebyl.

Uprostřed Starého Fesu najdete také proslulé barvírny kůže. Ty lze nalézt docela snadno. Stačí jít po „čuchu“. Do barviv se totiž přidává směs amoniaku získaného z holubího trusu. Barvírny tak cítíte daleko dříve, než je vůbec spatříte. Jedná se o rozsáhlejší dvorky sevřené mezi vysokými budovami, ve kterých jsou vybudovány nádoby na barvy. Z teras, kde je obdivuje hromada turistů, barvírny trochu připomínají s pestrými barvami paletu malíře. Po níž pobíhá spousta lidiček s divně zbarvenou kůží, kteří skáčou z kádě do kádě a kůže převrací a míchají. Pestrobarevné kůže se pak věší různě po střechách a dotvářejí tak neobvyklý obrázek mediny. V barvírnách si také můžete pořídit veškeré kožené výrobky z kozí, ovčí, jehněčí, kravské a velbloudí kůže v jakékoliv barvě, velikosti či typu, co si jen dokážete představit.

TIP: Zajděte si na spiced coffe, cardamonovou kávu či něco malého k snědku do terasovitých restaurací a užijte si výhled na medinu z výšky. Stoji to za to. Ve feské medině kromě tradičních marockých pochoutek můžete ochutnat i velbloudí maso. V Cafe Clock jej podávají třeba jako hamburger.

Marakéš – Jemma el-Fna

Marrákeš je esencí Orientu. Patří k nejnavštěvovanějším marockým městům. Domy ve staré části města jsou stavěny z pálených jílovitých cihel, které hrají ve všech odstínech červené. Marakéš se tak pyšní přívlastkem „Červená perla jihu“.

Hlavním lákadlem je barevné exotické tržiště na náměstí Jemma el-Fna. Které se po západu slunce mění v otevřené divadlo, jednu velkou restauraci i místo, kde si můžete koupit vše od džalaby (tradiční marocké oblečení, dlouhý hábit s kapucí) až po velblouda. Kejklíři i umělci předvádějí na volném prostranství svá představení. Fakíři hypnotizují hady, a do toho všeho se uprostřed ve stovkách stánků prodávají nejrůznější marocké delikatesy. Na výběr je nepřeberné množství jídla, z kterého vám bude přecházet zrak. Masové špízy, ryby, šnečí polévka, luštěninová polévka harira i pro nás Evropany možná trošku přeslazené cukroví a koláčky. To vše můžete zapít čerstvým pomerančovým nebo mandarinkovým džusem, který se v Maroku prodává za pár dirhamů na každém rohu.

Jen nedaleko od centra všeho dění, náměstí Jemmy el-Fny je proslulá mešita Kutubíja, o které se říká, že je nejkrásnější mešitou na světě.

TIP: Při návštěvě Maroka rozhodně nesmíte zapomenout ochutnat „Berberskou whisky“. Nejedná se o žádný alkohol, jelikož tomu Maroko jako muslimská země, příliš neholduje. Jde o extrémně sladký zelený čaj s mátou, který jsou Maročané zvyklí popíjet po každém jídle, jako takovou nealkoholickou verzi digestivu (nápoje podporujícího trávení).

mula vysoký atlas

Velké písečné duny

Největší poušť světa Sahara zasahuje i do Maroka. Na východě země zažijete tu pravou atmosféru života v poušti. V oblasti erg Chebbi a erg Chigaga můžete na více jak sto metrů vysokých hromadách písku pozorovat krásné barevné divadlo slunečních paprsků, stínu a větrem tvarovaných křivek dun. Do pouště se můžete vypravit s velbloudí karavanou a zažít tak noc pod hvězdnou oblohou.

Chechauen – zcela jiné Maroko

Obzvláště v létě oceníte příjemné teploty v poklidném městečku Chefchaouen nebo zkráceně prostě „Šauen“. Jež je vstupní bránou do pohoří Rif, které nabízí několik zajímavých trekových možností s dech beroucími výhledy do krajiny. Je to také centrum pěstování a výroby proslulého marockého hašiše (údajně patří k jednomu z nejkvalitnějších na světě). Ve městě tak můžete potkat kromě místních, kteří vám neustále budou nabízet něco extra ke kouření i hromadu hašišových turistů, kteří se rozhodli objevovat trošku jiné „krásy“ Maroka.

Už na první pohled je Chefchaouen úplně jiné Maroko, než je možné vidět třeba v Marakéši, Fesu nebo Agadiru. Krásná medina hrající všemi odstíny modré barvy, jejíž uličky se neorganizovaně kroutí do všech stran, nahoru i dolu, patří k jedné z nejmalebnějších medin v Maroku.

TIP: Přímo v centru mediny, na hlavním náměstí můžete v restauraci Morisco ochutnat kozí tajin se švestkami a mandlemi. Naprosto jedinečný gastro zážitek.

Maroko je opravdu neskutečná země. Představa vyprahlé pustiny, písku, kamenů a velkého sucha, jako je tomu v jiných pouštních státech, je na hony vzdálená skutečnosti. Jedná se o doslova zelenou zemi, všude rostou palmy, opuncie a také mandarinkovníky a pomerančovníky. Maroko je země, kde můžete nejen chytat bronz na plážích a unášet se na vlnách atlantského oceánů, ale třeba se také vydat s velbloudí karavanou mezi písečné duny Sahary, zdolat po většinu roku zasněžené vrcholky Vysokého Atlasu nebo se ztratit ve spletitém labyrintu medin marockých měst.

Text a foto: Vendula Pudélková

Cestovatelský portál www.HedvabnaStezka.cz je nejsledovanější web pro cestovatele. Najdete na něm online průvodce všemi zeměmi světa, 3 100 cestopisů, fotografie, živé diskuze, rubriky „pojeď se mnou“, „svez mě“, bazar a spoustu dalšího.

Související články

[reklama_left]
[reklama_right]