226-222-333 9:00 - 17:00
  • cs

SOUTĚŽ: Kde „Ledová země“ zahřeje

Jsou-li chvíle, kdy byste se nejraději ocitli na jiné planetě a měli od všeho a všech klid, Island vám to splní se vším všudy. Přesvědčte se na vlastní oči a zasoutěžte si o jeden ze tři průvodců Lonely Planet Island.

Ne náhodou je oblíbenou lokací filmařů pokud jde o scenérie vskutku mimozemské (Interstellar, Batman začíná, Thor, Star Trek). Vysoké štíty hor, sopečné krátery jako Askja, z moře se před očima rodící ostrov Surtsey, nekonečné planiny zničehonic rozpuklé v hluboké průrvy (euroasijská a severoamerická se tu od sebe vzdalují cca 2 cm za rok) jako NP þingvellir, jediná památka UNESCO ostrova, či burácející vodní masy vodopádů (Godafoss či Detifoss). Druhý největší evropský ledovec Vatnajökull, umístěný ve stejnojmenném největším národním parku Evropy, je na dohled od místa, kde se z hlubin Země dere na povrch vařící voda tryskající v místě, jež dalo jméno všem takovým: „Geysir“. Ještě do 50. let chrlil vodu až do osmdesátimetrové výšky. Poté se údělem šikovných turistů, jež do hrdla házeli kameny, aby chrlil vodu ještě výš, Geysir ucpal. O chrlení alespoň do třicetimetrové výšky se každých pár minut nyní snaží sousedící gejzír Strokkur. Vynechat setkání s lenošícími tuleni na pobřeží či s velrybami na širém moři nepřipadá v úvahu. O Polární záři ani nemluvě. V němém úžasu tyto pohledy budete sledovat s mrazením v zádech (úplně mě ničí, že se to nedá popsat slovy). O to lépe, se poté zahřát v jednom z mnoha termálních pramenů. Ve využítí geotermálních zdrojů jsou tu profíci. I když sem tam štouchnou do země tak nešikovně až dojde k nečekané erupci.

Co se historie týče, první Islanďan byl Nor Ingólfur Arnarson, Ameriku neobjevil Kolumbus ale islandský viking Leif Eiríksson o 400 let dříve, nejstarší parlament měli také tady. Už v 10. století byl Island tak pokrokový, že založili sněm, kde místo válek o dalším osudu země rozhodovali hlasováním. Zajímavostí je, že Island nemá dodnes vlastní armádu.

03

Hlavní město Reykjavík nabízí divoký noční život ale i několik zajímavých staveb. Neměli byste minout obrovský betonový kostel Hallgrímskirkja. Stejně jako kostel v druhém největším isladském městě Akureyri ho má na svědomí architekt Samúelsson. Ostatně architektura je tu rozmanitá, od trolích vesnic (Glaumbær, Skógar) až po futuristický kostel ve Stykkishólmur.

Na celém ostrově žije 323 tisíc obyvatel, o něco málo víc než v Ostravě. Na 1 km2 tak připadají necelí 3 obyvatelé, což je nejméně z celé Evropy. Věčnými společníky tu poutníkům jsou volně se pasoucí ovce, koně či sobi. Klid dýchá ze všech koutů. Když si budete chtít popovídat, pořádně si procvičte jazyk. Však i pro samotné Islanďany jsou některá jejich slova tak těžko vyslovitelná. Co byl pro zbytek světa Eyjafjallajökull (sopka, jejíž erupce před pár lety ochromila leteckou dopravu napříč Evropou), je pro ně třeba Kirkjubæjarklaustur (městěčko na jihu ostrova). Taková slovní hříčka, že si to sami zjednodušili na Klaustur.

Místní lidé jsou až nezvykle pohostinní, a pokud je zrovna nejbližší obchod vzdálený 50 kilometrů, sami nabídnou něco ze své lednice. Autem se dá ostrov projet dokola po „Ring road“. Nenechte se ale zmást automapami. Tady za silnici považují i štěrkové cesty sopečnými poli, jež křižuje bezpočet brodů dle aktuálního počasí, s mosty v různém stadiu rozpadu, kam je vjezd vozům bez pohonu 4×4 dokonce zakázán. Za pozornost stojí i tabule informující, že v místech, kde se právě nacházíte, může kdykoli dojít k erupci.

Island je zkrátka jedno velké dobrodružství!

04


[dt_button size=“big“ animation=“none“ icon=““ icon_align=“left“ color=““ link=““ target_blank=“false“]Soutěž byla ukončena[/dt_button]

Soutěžte s LonelyPlanet.cz a nakladatelstvím Svojtka o tři průvodce Lonely Planet Island.
Soutěž o průvodce Lonely Planet probíhá od 11.11.2015 do 12.12.2015.
Vyhrává každá 50. správná odpověď, maximálně 3 výherci.

Nápověda: Správnou odpověď na soutěžní otázku hledejte na nových stránkách www.lonelyplanet.cz!

O průvodci Lonely Planet Island
„Island, mytické království elfů a tajemné polární energie, je místem, kde se minulost setkává s budoucností v živelné symfonii větru, kamene, ohně a ledu.“
Průvodce Lonely Planet v češtině.
Lonely Planet, světově proslula edice průvodců, je nejlepší a nejoblíbenější pro svou kompletnost, přehlednost a aktuálnost. Všem českým cestovatelům jsou nyní dostupné vybrané tituly i v rodném jazyce. Nakladatelství Svojtka & Co. vydalo již více než dvě stě titulů z teto edice.

Na nových webových stánkách www.lonelyplanet.cz získáte ještě více rad a tipů pro vaše cestování

Gratulujeme výhercům:
– T. Jančíková, M. Tomečková, J. Kyznar

Související články

[reklama_left]
[reklama_right]