226-222-333 9:00 - 17:00
  • cs

SOUTĚŽ: Dánská občanská válka v Divadle Na zábradlí!

Divadlo Na zábradlí (http://www.nazabradli.cz) 15. prosince 2017 za účasti autora v české premiéře uvedlo adaptaci románu dánského spisovatele Kaspara Collinga Nielsena Dánská občanská válka 2018-24. Vyhrajte poukazy na vstupenky a přijďte se podívat (nejen) na tento nejnovější titul.

Budoucnost už není to, co bývala“, tak by se asi dala shrnout Dánská občanská válka 2018-24. Inscenace poskytuje ponurý pohled do blízké i daleké budoucnosti, který se však živě propojuje s dneškem; zmíněnou ponurostí nicméně prosvítá velmi osobitý humor. Scénář na motivy sci-fi románu představitele současné dystopické literatury Kaspara C. Nielsena kombinuje úvahy o společensko-politických tendencích s fantaskními historkami tragikomického charakteru, balancuje na hranici absurdity, surreálna a kruté ironie.

V inscenaci můžete vidět Jiřího Černého, Honzu Hájka, Petra Jeništu, Ditu Kaplanovou, Miloslava Königa, Johanu Matouškovou a Magdalénu Sidonovou – ve velmi nečekaných polohách a ve scénografii Petra Vítka a kostýmech Jána Tereby. Román Dánská občanská válka 2018-2024 vyšel v roce 2013 a dosud se dočkal divadelního uvedení v kodaňském Nørrebro Teater; formálně se kniha nachází na pomezí románu, povídkové sbírky a filosofických esejů.

„Nešlo nám o vylíčení válečných hrůz, spíš motiv války vnímáme jako zvětšovací sklo zdůrazňující
jevy, které jsou ve společnosti a lidské psychice přítomné již dnes,“ vysvětluje Kristýna Kosová. „Inscenace taky tematizuje proces, během něhož události přechází z roviny možnosti do roviny skutečnosti, načež se tato realita stává historií. Nakolik jsme schopni toto dění rozpoznávat a ovlivňovat? Nakolik předpověď určuje předpovídané? Jaký je vztah mezi „osobní“ a „velkou“ historií? Jaký je vztah mezi realitou, historií a fikcí?“
ptá se Adam Svozil, načež s charakteristickou jiskrou v oku dodává: „A co umění!?!“ Oba tvůrci však diváky jedním dechem ujišťují, že ani milostná linka nebude chybět.

Soutěž byla ukončena

Informace o soutěži

Výherci soutěže

Regina Kladova, Andrea Rážová, Eva Davídková, Jan Kropáč, Petr Táborský, Klaudie Adamíková, Jan Hrabě, Evelína Kolářová, Petra Šebestová, Petra Surá

Související články

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

[reklama_left]
[reklama_right]