226-222-333 9:00 - 17:00
  • cs

ISIC NEWS č. 1: Kde jsou nejlepší vysoké školy?

Studujete na vysoké škole anebo se teprve na „vejšku“ chystáte? Možná si stále říkáte, jestli jste zvolili správnou školu. A kde je to lepší se studiem? U nás nebo v zahraničí? Tradiční žebříček organizace Center For World University Rankings zveřejňuje o letních prázdninách přehled tisícovky nejlepších univerzit světa. Mezi tisícovkou nejlepších naleznete i pět zástupců České republiky.

Organizace Center For World University Rankings se při sestavování žebříčku zaměřuje zejména na kvalitu vzdělávání (měřenou počtem absolventů školy, kteří vyhráli významné mezinárodní ocenění), kvalitu fakult (měřenou počtem akademických pracovníků, kteří získali významné mezinárodní ocenění). Sleduje zaměstnanost absolventů školy (zejména sleduje počet manažerských pozic v předních světových společnostech). Do žebříčku se započítává i počet výzkumných prací zveřejněných v renomovaných časopisech a jejich vliv na společnost. Důležité jsou i citace výzkumných prací a počet mezinárodních patentových přihlášek.

TOP 10 nejlepších univerzit světa
1. Harvard University (USA)
2. Stanford University (USA)
3. Massachusetts Institute of Technology (USA)
4. University of Cambridge (UK)
5. University of Oxford (UK)
6. Columbia University (USA)
7. University of California, Berkeley (USA)
8. University of Chicago (USA)
9. Princeton University (USA)
10. Yale University (USA)

Mezi nejúspěšnější země podle počtu zmíněných univerzit v žebříčku patří: USA (počet škol v žebříčku: 229), Čína (84, nejlepší: Peking University), Japonsko (74, nejlepší: University of Tokyo), Velká Británie (64) nebo Německo (55, nejlepší: Ludwig Maximilian University of Munich).

ISIC_NEWS_cislo_01_0315.inddZ našich sousedů si po Německu vede dále nejlépe Rakousko (12, nejlepší: University of Vienna), Polsko (9, nejlepší: University of Warsaw) a jako poslední Slovensko (1 – Univerzita Komenského). Se stejným počtem umístěných škol, tj. 5, se chlubí Dánsko, Norsko a Jižní Afrika.

Z našich vysokých škol se nejvýše umístila Univerzita Karlova v Praze (313. místo), dále Masarykova Univerzita v Brně (742.), České vysoké učení technické v Praze (771.), Univerzita Palackého v Olomouci (804.) a Vysoká škola chemicko-technologická v Praze (963.) České vysoké školy v žebříčku zaostávají hlavně v počtu citací, v malém vlivu nebo nedostatků patentů.

Aktuální přehled nejlepších vysokých škol světa naleznete na www.cwur.org.

[dt_highlight color=“#4ebcbd“]ISIC TIP: Stáhněte si nové ISIC NEWS a zjistěte více o světě ISIC.[/dt_highlight]

 

Související články

[reklama_left]
[reklama_right]