226-222-333 9:00 - 17:00
  • cs

Do světa na zkušenou! S úvěrem nebo bez?

Karta ISIC svým majitelům přináší množství výhod. A to nejen v rámci České republiky, ale právě také v zahraničí. Mnoho studentů se proto této situace rozhodne využít, chopí se příležitosti a vyráží do světa nachytat zkušenosti.

Může se ale také stát, že mezi všemi výdaji, které s sebou plnohodnotný studentský život nese, se na takovou cestu nenajdou prostředky. Častým řešením je pak spotřebitelský úvěr. Někdy se jedná o spontánní rozhodnutí, jindy se studenti dlouze rozmýšlejí a neumí v množství nabídek a příslibů bank vybrat. Jedno ale často zůstává v zapomnění. Práva spojená s úvěrem.

O tomto problému hovoří informační kampaň Evropské komise, jejímž je karta ISIC partnerem. Kampaň si klade za cíl seznámit mladé lidi s jejich základními právy v oblasti spotřebitelských úvěrů. A to především se třemi základními právy:

  • Právo vyžadovat srozumitelnost: Poskytovatel musí poskytnout informace ve standardizovaném formuláři, který každému umožní jednoduše porovnat nabídky a vybrat tu nejlepší.
  • Právo si to rozmyslet: Po podpisu úvěrové smlouvy si každý může vše do 14 dnů rozmyslet a bez udání důvodů od smlouvy odstoupit.
  • Právo splatit úvěr dřív: Dluh je možné kdykoliv splatit předčasně.

Evropská komise si k tématu nechala zpracovat průzkum, ze kterého vyplynula řada zajímavých informací. Výzkum zjišťoval, jak jsou na tom studenti se znalostí základních práv v oblasti spotřebitelských úvěrů. Téměř 40 % českých studentů nemá o těchto právech dostatečné povědomí, přitom o uzavření úvěrové smlouvy v příštích dvou letech uvažuje 29 % dotazovaných.

Informujte se o svých právech i vy, a i když o úvěru neuvažujete nyní, nikdy nemůžete říct, co bude za rok. Mrkněte sem.

Související články

[reklama_left]
[reklama_right]